Många ögonbryn for i höjden när socialdemokraterna och moderaterna i Vadstena tog varandra i handen efter valet 2002 och lovade varandra trohet till valet 2006. Att de borgerliga partierna bildade gemensam majoritet i Kinda väckte mindre uppmärksamhet.
Snart två år senare visar det sig att det ideologiskt omaka paret i Vadstena är betydligt stabilare än den idémässigt sammansvetsade kvartetten i Kinda. När fullmäktige sammanträdde senast förlorade majoriteten tre omröstningar, och enligt socialdemokraterna lamslås politiken av de interna splittringar som präglar det borgerliga lägret. I Vadstena, däremot, regerar den rödblå alliansen vidare, till synes utan större problem.
Exemplen Vadstena och Kinda visar hur viktig personkemin är i lokalpolitiken. Den väger ofta tyngre än ideologin. Kd:s starke man i Kinda har förresten dragit sig tillbaka för att ägna sig åt bibelstudier. Har han tappat tron på den borgerliga majoritetens förmåga att leda kommunen?
TORBJÖRN GUSTAVSSON