S lovar höjda skatter

Linköping2005-01-29 00:00
Detta är en ledare. Correns ledarsida är borgerlig. Tidningen står fri och obunden från alla partier.

Fortsatt socialdemokratiskt regeringsinnehav efter valet 2006 kommer att betyda höjda skatter. Det klara beskedet lämnades i går av både statsminister Göran Persson och finansminister Pär Nuder.

Det blir nödvändigt att höja skatterna för att trygga och utveckla välfärden, förklarar man. "Vi kommer att gå till val på det här", utlovade Nuder.

Det är bra att socialdemokraterna är så tydliga och markerar sin ideologiska profil inför valet. Då ökar chansen för att vi skall få en valrörelse där grundläggande vänster-högerfrågor står i centrum. Väljarna får möjlighet att välja mellan klara alternativ.

Socialdemokraterna pekar på ett reellt problem -- att svenskarna blir allt äldre, och att välfärdsåtagandena blir allt mer betungande. Att socialdemokraters lösning på detta heter höjda skatter är i sin tur inte överraskande. Men det är likväl ingen hållbar lösning på lång sikt.

Sverige har redan världens högsta skattetryck. Att öka detta ytterligare kommer oundvikligen att inverka menligt på den ekonomiska tillväxten -- och på samhällsmoralen.

Lösningen på problemet med att välfärdsåtagandena blir allt tyngre måste därför sökas på andra håll. Vi kan till exempel komma att bli tvungna att ompröva mycket av det som vi i dag tar för givet skall skötas genom offentlig finansiering.

Den diskussionen kommer att bli politiskt jobbig för alla partier. Men verkligheten lär inte desto mindre tvinga sig på.

Läs mer om