Är Saab Automobiles saga all? Ja, mycket tyder på att det kan vara så.
Saab är ett litet märke på en överetablerad bilmarknad. Företaget har inte gått med vinst på åratal. GM har ännu inte hittat någon köpare av Saab, som vice GM-ordföranden Bob Lutz häromdagen kallade för en "finansiell katastrof". (SvD 13/1)
GM tror inte längre att det finns en framtid för Saab. Att den svenska regeringen verkar tro det - varför annars ens fundera på att gå in med pengar för att bryta loss Saab ur GM? - är en gåta.
En ännu större gåta är att statssekreteraren i näringsdepartement, Jöran Hägglund, verkar ta garantierna från Saabs och Volvos ägare om att pengarna inte ska gå till dem på allvar. När det säger sig självt att alla eventuella överskott kommer att gå till ägarna.
Regeringen har tidigare avvisat alla krav på ett förstatligande av Volvo och Saab med hänvisning till att regeringar vare sig ska eller kan driva bilföretag. Hägglunds Detroitresa understryker det senare: Att regeringen inte verkar ha en susning om hur man driver företag överhuvudtaget.