Stoppa skolgodiset

Linköping2004-11-30 05:28
Detta är en ledare. Correns ledarsida är borgerlig. Tidningen står fri och obunden från alla partier.

I dag avgör kommunfullmäktige i Linköping frågan om man skall upphöra med försäljning av godis i skolorna. Hur det kommer att gå förefaller emellertid att vara förutbestämt. Kommunstyrelsen föreslår avslag på miljöpartiets motion. Inför dagens fullmäktige har mp:s motion bara fått stöd av vänsterpartiet.

Men ingenting är avgjort förrän det är avgjort. Det kommer förhoppningsvis att bli en livlig debatt i dag.

Linköpings politiker har fortfarande chansen att sända en signal som visar att de tar detta folkhälsoproblem på allvar, och som tydliggör att de vill ge ett aktivt stöd till det hälsoarbete som bedrivs på skolorna. Det är ett arbete som riskerar att undergrävas om det går som kommunstyrelsen vill.

Skyffla inte över ansvaret på barnen genom att ta skydd bakom skenargument som att ett försäljningsstopp för godis skulle strida mot kravet på elevernas "delaktighet" och mot FN:s barnkonvention! Ta ert ansvar för barnens hälsa!

Läs mer om