Enligt den senaste tidens opinionsmätningar är det stor risk att socialdemokraternas historiskt långa maktinnehav fortsätter även efter nästa riksdagsval. Traditionella sektorer som industrin lär fortsätta att krympa och till och med företag inom växande branscher som tjänster och it kommer nog flytta jobb utomlands även nästa år.
Ändå finns det många anledningar för oss i Östergötland och Sverige att se optimistiskt på detta år liksom framtiden i stort. Låt oss nämna några hoppingivande exempel:
1. I Sverige har vi bättre än de flesta andra länder i Västvärlden lyckats reformera vår välfärdsstat. Med i princip bara Storbritannien som föregångsland i Europa började vi på 90-talet på allvar att avreglera i våra icke konkurrensutsatta sektorer. Vi öppnade sjukvården, om än mycket försiktigt, för privata aktörer. Den svenska flygmarknaden är fortfarande en av mycket få som över huvudtaget utsatts för avreglering. När avregleringen av Statens Järnvägar påbörjades kunde vi i Europa bara snegla på Storbritannien.
Vår offentliga sektor dras fortfarande med stora effektivitetsproblem, men i en internationell jämförelse vid god hälsa. Den har till exempel en betydligt mindre skuldbörda och en effektivare byråkrati än i många andra EU-länder.
2. Sveriges pensionssystem är bättre anpassat till dagens och kommande behov än pensionssystemen i många andra länder i EU och västvärlden. Det kan vi tacka vår senaste pensionsreform för -- men inte slå oss till ro.
3. Avskogning och torka fortsätter att breda ut sig på vår planet. Samtidigt öppnar sig nya gigantiska marknader i några av världens största länder som Kina, Indien och Ryssland tack vare stigande välstånd där. Detta sammantaget gör att den svenska skogsbranschen har framtiden för sig. Än ljusare framtid väntar om branschen säljer mer högförädlade produkter än i dag.
4. Miljöteknik är en bransch som definitivt har framtiden för sig. Miljöproblemen ökar på de flesta håll i världen, i länder som Kina, Indien och Ryssland börjar man dessutom i varierande grad få insikt och ekonomiska resurser att ta itu med dem. Här ligger Sverige i framkant och miljöteknik är i dag en av våra viktigaste exportbranscher.
5. Turismen sägs vara en framtidsbransch lite varstans i världen, och den är det definitivt i Sverige. Vi har det de flesta andra länder i världen saknar och vi har gott om det: ett rikt djurliv, ren natur, massor av sjöar och rent vatten och den världsunika allemansrätten ger våra turister en unik tillgång till alltsammans. Sverige har också ett rikt kulturarv, rivningsvågen skonade nästan inga städer men däremot åtskilliga av våra industrianläggningar.
Sverige slumrar naturligtvis på mera framtidshopp än så här. Osäkerhetsfaktorer finns förstås också. Röstar vi fram en borgerlig regering i september undanröjer vi åtminstone en av dem.