Förra månaden sköt fullmäktige upp beslutet. Avsikten var att korrigera den del i köpeavtalet som rör fördelningen av handpenning och slutlikvid.
Det hänger samman med att en påbörjad lantmäteriförrättning inte är klar och att den slutliga fastighetsöverlåtelsen därmed flyttas fram.
Något datum är inte angett. Först när Lantmäterimyndigheten genomfört fastighetsdelning kan försäljningen fullföljas med slutbetalning.
Priset för anläggningen är 5,45 miljoner kronor och baseras på dels det bokförda värdet, dels en oberoende värdering.
Försäljningen vållade viss debatt i fullmäktige. Astrid-Marie Jonsson (C) deltog inte i beslutet när kommunstyrelsen skulle lämna förslag om beslut till fullmäktige.
Hon klev upp i talarstolen och markerade att hon inte tänkte delta i fullmäktiges beslut heller, men passade dessförinnan att markera mot hur ärendet hanterats.
Hon efterlyste ett övergripande politiskt beslut om att sälja anläggningen. Det skedde inte med Vrånghult.
Samhällsbyggnadsförvaltningen fick den politiska ledningens (S+M) uppdrag att sondera möjligheterna till en försäljning och fullföljde processen fram till ett köpeavtal.
Orsaken var att Åtvidabergs ridklubb, som hyrt anläggningen haft långvariga problem att betala arrendet. Utan försäljning hotades ridverksamheten.
– Det är viktigt att vi tar beslut innan vi går ut med försäljning av fastigheter som berör oss som bor i Åtvidabergs kommun, sa Astrid-Marie Jonsson och förtydligade att hon inte har något emot köparen.
Detsamma framhöll partivännen Ann Hemmingsson, som också menade att det skulle tagit beslut om försäljning innan processen startade.
Kommunalrådet Elisabet Edlund (S) svarade:
– Vi har följt den ordning vi har för försäljningar.
Därpå klubbades beslutet. Stall Hästkullen, som idag driver tävlings- och handelsstall i Falerum, tar över anläggningen redan den 1 juni och kommer till dess att fastighetsöverlåtelsen genomförts att driva verksamheten i Vrånghult.
– Vi ser väldigt positivt på detta och tror verkligen att det går att få igång en bra verksamhet, säger Ulrika Andersson som står bakom Hästkullen, tillsammans med maken Joacim och döttrarna Sara och Elin.
Hon är tydlig med att ridskolan ska drivas vidare och hålla hög kvalité på undervisning och hästar.
Framöver väntar en intensiv tid.
– Det är mycket jobb, konstaterar Ulrika Andersson och nämner att man planerar en flytt av både stall och hästar från Falerum till Åtvidaberg.