De rattar turismen i sommar

Här är personerna som ska få Åtvidabergs turism att blomstra. Det är chefen på turistbyrån Anna-Lena Grusell, samt turistvärdarna Patrick Friberg, Womna El Masri, Sofia Mattsson och Joel Karlsson på turistbyrån.– Kom och turista i Åtvidaberg med fin natur och upplev en rejäl nostalgitripp, säger Patrick Friberg.

Turistvärdarna Womna El Masri och Patrick Friberg tar emot alla turisterna som besöker Åtvidaberg.

Turistvärdarna Womna El Masri och Patrick Friberg tar emot alla turisterna som besöker Åtvidaberg.

Foto: Daniel Nilsson-Padilla

Åtvidaberg2016-07-26 10:25

Åtvidaberg kommun vill öka turismen till Åtvidaberg. Under sommaren är turistbyrån öppen måndag-söndag där nyfikna turister kan komma in och få tips och råd. Samtidigt har kommunen satsat på "Sommarlovsaktiviteter", en ny giv som ska locka turister.

Sommarlovsaktiviteterna består av "kreativa byrån" där alla barn kan få komma och testa sommarlovsaktiviteter. Den 4 augusti kommer man bjuda in alla invånare och även turister till en stor utomhusbio i Folkets park.

Klockan 21 visas filmen "Den bästa sommaren" och vid midnatt blir det filmen "En man som heter Ove".

– Vi har haft över fem hundra besök på turistbyrån hittills under sommaren. Det som drar mycket just nu är utställningen "Elden är lös" på Åssagården om brandförsvarets framväxt i Åtvidaberg. Man får gärna gå in på visitatvidaberg.se och registrera kommande evenemang under året, säger Patrick Friberg.

Han berättar också om en idé som han vill bolla med kommunen som gäller en renodlad sandstrand vid Bysjön. Det vill säga att förlänga stranden och samtidigt fylla på med mera sand så badplatsen blir en riktig sandstrand med beachkänsla. På så sätt skulle kommunen kunna locka mer turister med en profilerad sandstrand.

– Jag kommer lyfta idéen om en sandstrand vid Bysjön, säger Patrick Friberg.

Mira Wedenberg, kommunalråd för Moderaterna i Åtvidaberg, gillar tanken:

– Spontant låter det som ett intressant förslag att titta på. Bra badplatser är värdefullt för att locka invånarna. Det låter som en spännande tanke. Jag tror att turismen är en viktig näring för kommunen och alla näringsidkare. Vi från kommunen bör stötta för en bra turism. Den biten går att utveckla ytterligare i kommunen, säger Mira Wedenberg.

Och fortsätter:

– Jag tror att vi kan ge mer när det gäller hotell, livsmedelshandel och restuaranger.

När får Åtvidaberg ett uteställe på helgerna?

– Vi kan så klart få till ett roligare uteliv. Men det måste till en entreprenör. Vi som kommun kan finnas där med tillstånd och alla dom bitarna. Jag kommer fortsätta arbeta med att få Åtvidaberg till en attraktivare besöksort, avslutar Mira Hedenberg.

Så ska turismen i Åtvidaberg lyftas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om