- Slarvigt, säger kunden som vill berätta sin historia, men inte ställa upp med namn eller bild i Corren.
Han har skött sina fakturor, betalt punktligt i alla tider och inte krånglat med sin elleverantör. Han kommer att betala den gigantiska räkningen för hushållselen, men det sker under viss protest.
- Jag har säkert förbrukat elen de fakturerat mig för. Det är inte det detta handlar om, det är slarvet från Vattenfalls sida som gör mig förbannad.
Elräkningar är kända för att vara svåra att tyda. Det är årsavgifter, förbrukning, skatt på förbrukningen och avgift för elcertifikat plus moms.
För att komplicera det ytterligare har flertalet kunder en nätleverantör (som tar betalt för att strömmen ska komma fram) och en elleverantör. Åtvidabergskunden säger att han levt i tron att han betalat sina fakturor för förbrukningen korrekt.
- Jag har trott att jag betalt mina räkningar och att mätaren varit avläst som den ska.
Så är inte fallet.
Den senaste elräkningen är daterad november 2007. På fakturan anges att den sista avläsningen skett i juli 2006.
Det är utifrån avläsningen 2006 som Vattenfall beräknat och tagit betalt för elförbrukningen under 2007 och delvis under 2008. I maj byttes mätaren hos kunden till en modern som kan fjärravläsas, vilket innebär att kunden betalar för exakt förbrukning istället för förväntad.
Men kunden i Åtvidaberg fick trots den nya mätaren ingen faktura för förbrukningen.
- Det brukar komma en slutfaktura i augusti, men det kom ingen. Då trodde jag att det var avstämt och klart, att jag betalt för det vi förbrukat i förväg.
På Vattenfall svarar Lars Eriksson, chef för kundservicen, att Vattenfall gjort två misstag i fallet med kunden i Åtvidaberg.
- Det första är att någon här hos oss spärrat fakturorna i samband med att ett avtal med kunden gick ut. När avtalet skrevs om hävdes inte spärren.
Det andra misstaget begicks vid mätarbytet. Trots bytet skickades ingen slutfaktura.
- Det är olyckligt och givetvis inte bra. Vi har inte behandlat denne kunden rätt, säger Lars Eriksson.
Trots att Vattenfall medger slarv är kunden betalningsskyldig. Fordringar på konsument gäller tre år. Vattenfalls egna regler sätter gränsen vid ett år. Förbrukning äldre än ett år ska kunden inte behöva betala för.
- Till just den här kunden efterskänker vi ungefär 3000 kronor, säger Lars Eriksson.
Resterande drygt 18 000 kronor ska betalas. Utan ränta, men med möjlighet till avbetalning, upplyser Eriksson som anser att Vattenfall agerar tillräckligt. Om kunden inte är nöjd kan han vända sig till Vattenfalls konsumentombud och till Allmänna Reklamationsnämnden.
Enligt Lars Eriksson finns det fler fall liknande Åtvidabergskundens, men det rör sig om ett fåtal. För att slippa råka ut för en liknande situation hänvisar Lars Eriksson till kundens eget ansvar att hålla reda på kommande fakturor. Vid utebliven faktura bör kunden ta kontakt med fordringsägaren.