Extra vattenprov efter magsjuka

Miljökontoret har gjort ett extra vattenprov i Bysjön efter att flera barn drabbats av magsjuka.

Bysjön.

Bysjön.

Foto: Lotta Willsäter / arkiv

Åtvidaberg2015-08-11 14:00

På måndagen hörde flera personer av sig till Åtvidabergs kommun efter att deras barn blivit dåliga i magen. Det de hade gemensamt var att de badat i Bysjön.

– Vi vet inte om det är något de har ätit eller om det är något de har fått i sig i vattnet. Men det verkar ha varit ihop med någon form av simskola. Det verkar inte så allvarligt i alla fall, säger Klas Skytt, miljöinspektör på Miljökontoret.

Miljökontoret har gjort en extra provtagning på vattnet för att se om det är tjänligt. På fredag väntas provresultatet vara klart, och innan dess avråder de ingen från att bada.

– Vi såg inga synliga tecken på något annat, algblomning eller så. Och vi har inte fått några fler samtal, så jag vet inte om det har lugnat ner sig, säger Klas Skytt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om