I industrikomplexet Facetten i Åtvidaberg växer Rodecos lekmiljöer fram.
Färgstarka flygplan, fyrar, fiskar, krabbor och fantasifulla träd lyser upp i industrilokalen. De ska vidare till anläggningar, som varuhus, lekland, kryssningsfartyg och simhallar.
– De där är hemliga än, säger Daniel Lind och pekar mot en uppsättning lekfigurer på temat djur och natur.
De ska exporteras så långt bort det går – till Nya Zeeland.
– Det känns fantastiskt.
Designen är ny. Färgerna lite mildare. Grafik och dekorer också i ny tappning – ett sätt att följa trender, som också når lekbranschen.
– Det är lite rundare och mera organiska former nu. Mer skog och natur.
Det sker en konstant utveckling kring hållbarhet och säkerhet, från materialval till leveranser. När marknaden ställer högre krav följer bolaget med.
– Våra produkter ska ge mindre belastning på vår omvärld. Så är det.
Vad innebär det konkret?
– Vi har hög svansföring och vill uppfylla alla de krav som finns vad gäller kemikalier, som att det inte ska finnas farliga ämnen i våra produkter.
– Vi har också investerat ett par miljoner kronor i bland annat ny tryckutrustning för dekorer och trycker nu enbart med vattenbaserade färger.
Orderingången har ökat kraftigt och beställningar kommer alltmer från utlandet, främst Europa, men också USA, Kanada och Asien.
– Tidigare har vi sålt främst inom Sverige, men marknaden här är för liten. Nu ger exporten stor effekt, säger Daniel Lind och visar ett litet rött propellerflygplan som ska vara en del i en lekmiljö som ska till en flygplats i Italien.
Under året räknar han med att Rodeco ska tillverka ett 50-tal större lekland och ett 40-tal mera standardiserade pop up-lekområden.
Omsättningen har, efter en svacka under pandemin, ökat flera år i rad. För 2024 landade den på närmare 28,5 miljoner kronor.
Daniel Lind räknar med fortsatt tillväxt. Det kräver satsningar – både i personal och lokaler.
– Vi behöver också fylla på med mer personal, till en början i produktionen och senare med säljare.
Vad krävs för att jobba hos er?
– Inom produktionen är det bra om man har lydiga händer. Det är bra om man varit snickare eller murare.
Idag hyr Rodeco runt 3 000 kvadratmeter i Facetten och behöver ytterligare ett antal 100 kvadratmeter till. Dialogen med Åtvidabergs kommun, som äger Facetten, är igång.