Det var den 18 maj i år som tullen kontrollerade ett paket som tagits emot av posten i Jönköping. Paketet, som hade skickats från Nederländerna, visade sig innehålla 2 998 gram 3-CMC – ett narkotikaklassat medel.
Tullen informerade polisen i Östergötland som bestämde sig för att gillra en fälla. Narkotikan i paketet byttes ut mot mjöl och lämnades sedan ut till ett utlämningsställe i Åtvidaberg.
När 21-åringen den 20 maj kom till butiken för att hämta paketet fanns poliser på plats. Poliserna skuggade mannen när han lämnade platsen i en bil. Bilen stoppades utanför Åtvidaberg och 21-åringen greps. Paketet, som var adresserat till honom, hittades i bilen.
21-åringen har nu åtalats för grov narkotikasmuggling, alternativt försök till grovt narkotikabrott. I förhör har han nekat till brott. Han hävdar att någon annan person, som han inte velat namnge, beställt paketet i hans namn. 21-åringen hävdar även att han trodde att paketet innehöll proteinpulver.
I ett förhör påstår 21-åringen att polisen medvetet skulle ha planterat narkotikan i paketet som tullen öppnade i syfte att sätta dit honom. Polisen upplyste honom då om att narkotikan beräknades vara värd 100 000 kronor och att polisen inte arbetar på det sättet.
21-åringen, som nu riskerar ett flerårigt fängelsestraff, sitter häktad i väntan på rättegång.