Den 5 januari i år befann sig en polispatrull i ett flerfamiljshus i Åtvidaberg för att utföra en tjänsteåtgärd. I samband med detta ärende råkade poliserna höra att det kom oväsen från en annan lägenhet i trapphuset.
Poliserna misstänkte att det kunde pågå någon form av bråk och bestämde sig för att undersöka saken närmare. De knackade på dörren och en 54-årig man öppnade.
– Det tar bara några sekunder innan min blick fastnar på hans händer och jag ser då att han i sin vänstra hand håller i en pistol, säger en av poliserna i förhör.
De bägge poliserna drog genast sina tjänstevapen och beordrade 54-åringen att släppa vapnet. Detta ska han dock ha vägrat att göra.
– Vi skriker flertalet gånger till mannen, både jag och min kollega, att han ska släppa vapnet, men han gör det inte.
Till sist lyckades en av poliserna slita tag i det pistolliknande föremålet och kasta i väg det. Efter visst besvär kunde poliserna belägga 54-åringen med handfängsel. Det visade sig senare att det pistolliknande föremålet var en kolsyrepistol.
54-åringen har nu åtalats för grovt hot mot tjänsteman och krävs på sammanlagt 30 000 kronor i skadestånd. I förhör har han nekat till brott.
– Plötsligt började det banka på ytterdörren något fruktansvärt. Jag tänker då att det är någon som vill oss illa och jag fick tag i kolsyrepistolen på vägen till dörren. När jag öppnade såg jag att det var två poliser. Jag riktade aldrig pistolen emot dem, säger mannen i förhör.