Jättebygge i Kvarn på is

Mångmiljonprojektet i Kvarn ligger i dvala. Försvarsmaktens ekonomi är för osäker.

BORENSBERG2007-02-21 00:00

Corren har tidigare berättat om den kommande stridsanläggningen som ska byggas på militärområdet vid Kvarn i Borensberg. Ett mångmiljonprojekt som för tillfället ligger på is. Anledningen är att försvarsmaktens pengar måste räknas om.

Byggt i andra delar

- Vi har byggt lite för mycket under 2006. Inte i just Östergötland, men i andra delar av Sverige, förklarar överstelöjtnant, Liling Hermansson.

Skulle startats i fjol

Tanken var att byggnationen av den så kallade strid i ort-anläggningen skulle ha påbörjats redan i fjol och att den skulle vara klar under våren 2008, men i nuläget är det oklart om det blir någon anläggning överhuvudtaget.

Ekonomin granskas

Ärendet ligger nu hos Fortifikationsverket som ska granska Försvarsmaktens ekonomiska situation.

Liling Hermansson hoppas på ett beslut inom några månader och att man kort därefter kan komma i gång med projektet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om