n Den välkända Formexmässan hålls två gånger om året på Stockholmsmässan i Älvsjö. Tidigare var mässan mest känd som en utpräglad pryl- och presentbutiksmässa men sedan några år tillbaka har den blivit allt mer inriktad på modern design. Inte så konstigt med tanke på hur stort designintresset har blivit.
Årets första Formexmässa går av stapeln den 20--23 januari. Och det lär inte bli någon avskalad minimalism som möter besökarna på denna nordens största mässa inom design, inredning och presentartiklar. Årets tema är "livsmönster", och just mönster lär det finnas gott om. Det ska nämligen vara mönstrat i år! (TT Spektra)
n Bostadpriserna ökade i hela Sverige under förra året. På villamarknaden hade samtliga län i landet ökande priser under året som helhet, skriver Mäklarsamfundet i ett pressmeddelande. Den genomsnittliga ökningen på villamarknaden låg på 10 procent, och även nästa år tror Mäklarsamfundet att priserna kommer att fortsätta uppåt, om än i något måttligare takt.
-- Jul- och nyårshelgerna innebär alltid en nedgång för intresset på bostadsmarknaden. Denna tendens har varit tydligare i år och sannolikt förstärkts av katastrofen i Asien. Vi förväntar oss dock ett snabbt ökande intresse, säger Lars Kilander, vd för Mäklarsamfundet Bransch.
Han tror också att villapriserna kommer att stiga med 7--8 procent under 2005, men att det kan bli ännu dyrare utanför storstäderna -- på grund av den ökade utflyttningen till mindre orter. (TT Spektra)
n Gullrankan är en växt med hälsobefrämjande egenskaper. Växten har en hög avdunstningsgrad och minskar halten av kemiska gaser i inomhusluften. Den är lättskött, snabbväxande samt motståndskraftig mot skadedjur; en bra växt för den ovane. (Allt enligt Blomsterfrämjandet.)
n Årets första tulpaner är redan här. Tulpaner har en alldeles särskild plats i våra svenska hjärtan och är mer eller mindre obligatoriska på många middagsbord. Då och då får vi se nya tulpansorter bland de gamla välkända.
Det tar tid att få fram nya tulpansorter; mellan 15 och 20 år för att förädla fram en ny tulpan till försäljning, berättar Blomsterfrämjandet.
Vanligtvis korsas två sorter och frö från avkomman odlas till lök och drivs i blom. Den processen tar sju år. Stora kvalitetskrav ställs, vilket innebär att de flesta framodlade sorterna kasseras.
Men om en fin sort har kunnat drivas fram ska sedan löken förökas och sedan ut till olika länder för att säljas. Allt det här kan ta ytterligare tio år.
Den 20 januari är det Tulpanens dag.
n Strimmigheten hos de så kallade rembrandtulpanerna orsakades ursprungligen av ett virus. När detta upptäcktes bannlystes dessa tulpaner från kommersiell handel, men förädlingen fortsatte och i dag odlas strimmiga sorter som är virusfria.
(Källa: Blomsterfrämjandet)