Hyresgäster får tillbaka pengarFler elkunderväljer bytesrättUngdomar vetvad de vill haInget compactliving hemmaHumor och citykänsla prisad

Bostads- & stadsplaneringsfrågor2003-10-02 03:10

n Ett tiotal hyresgäster hos Hyresbostäder i Norrköping har fått pengar tillbaka på hyran. Lägenheterna var nämligen felmätta, skriver tidningen Bofast.

Återbetalningen av hyrespengar är resultatet av en uppgörelse med Hyresgästföreningen. Vissa hyresgäster har betalt hyra för upp till 10 kvadratmeter mer än de haft i verkligheten. Bidrag mot farliga byggvaror

Sveriges fyra största byggföretag ska fasa ut byggprodukter som är cancerogena eller skadliga på annat sätt. Det är NCC, Peab, Skanska och JM som tillsammans med branschföreningen Sveriges Byggindustrier får nära sju miljoner kronor för att utveckla en branschstandard och ett system som ska göra det möjligt att fasa ut byggvaror som innehåller ämnen som kan framkalla cancer, fosterskador eller allergier.

n Många villakunder har redan valt ett fast elpris på ett, två eller tre år. Samtidigt ökar intresset av att komplettera sitt avtal med en försäkring om priserna skulle sjunka - en så kallad bytesrätt. Vattenfall är för närvarande den enda elleverantören som erbjuder sina villakunder en bytesrätt. Det innebär att kunden har rätt att teckna om sitt avtal under avtalsperioden. På så sätt får kunden möjlighet att följa med i den prisnedgång som kan komma vid en mer normal kraftbalans i Norden. Priset för bytesrätten varierar mellan 300 och 500 kronor beroende på avtalsperiod.

n Hur värderar du din närmaste utemiljö? Men nu har stadsbyggnadskontoret i Stockholm tillsammans med Stockholms Universitet tagit fram en handbok för hur man på stadsdelsnivå ska göra intervjuer och enkäter med barn och ungdomar. I Årsta, där bebyggelsen nu ska förtätas, har man via enkäterna fått reda på att det bara är 6-7 platser av totalt 54 som ungdomarna vill vara på, och det är tyvärr de platser som inte sköts så bra.

n Det talas mycket om compact living, men om man får tro vitvaru- och tv-producenter som ställde ut på Hem & Villamässan i Älvsjö så vill vi ha allt större och större produkter hemma. Främst märkt det på tv-apparaterna som visserligen blir flatare men också upptar betydligt större yta. Även tvättmaskinerna blir större, nu efterfrågar vi allt oftare stora maskiner som kan ta 8-9 kilo tvätt. (TT Spektra)

n Ett mönster fullt av humor, citykänsla och energi blev vinnaren i tidningen Allt i hemmets Stora textilpris som delades ut på Hem & Villamässan i Älvsjö. Tyget, ett handtryck av Helena Engarås, heter "REA" och är tryckt på hampatyg. Helena är nyutexaminerad textilformgivare från Textilhögskolan i Borås. Inspirationskälla har Köpenhamn och Amsterdam varit. Juryn valde "REA" då det inte bara är välkomponerat utan också förenar abstrakta och figurativa element. Färger och linjespel påminner om Joseph Franks mönster. (TT Spektra)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!