Linköpings eget New York tätnar

De första hyresgästerna har anlänt till lägenheterna i Södra Ekkällan i Linköping. Kvarteret har fått namnet "Long Island" och ligger intill det tidigare "Manhattan".

Hyresrätterna är eftertraktade, säger Lena Hellman som är områdesansvarig för på bostadsföretaget HSB.

Hyresrätterna är eftertraktade, säger Lena Hellman som är områdesansvarig för på bostadsföretaget HSB.

Foto:

Bostads- & stadsplaneringsfrågor2009-11-05 06:30

- Vi flyttade in i lördags, direkt från västkusten, min fru och jag. Jag är östgöte från början och nu ville vi flytta hem till barn och barnbarn, säger Ronny Eriksson, som redan hunnit packa upp flyttlådorna.

Inflyttningen till de nya bostäderna sker successivt och Ronny Eriksson är en av de tio första. Till sommaren kommer de första 90 lägenheterna att vara bebodda.

180 lägenheter

- Hyresrätter brukar gå bra. Stan växer och det har inte byggts mycket nytt på senare år, säger Lena Hellman, områdesansvarig för på bostadsföretaget HSB, som äger fastigheterna.

Hon går runt i visningslägenheten - en tvåa på 68 kvadratmeter - och berättar om de nya fastigheterna.

- Totalt kommer det att bli sex byggnader med sammanlagt 180 lägenheter.

29-82 kvadrat

Storleken på de 180 hyresrätterna varierar mellan 29 och 82 kvadratmeter, men tvåor och treor är enligt Lena Hellman de mest eftertraktade. Hon ser fram emot att möte de nya hyresgästerna.

- Vi kommer att leva länge med det här huset. Det är roligt med nyproduktion. Alla är så otroligt positiva när de kommer hit, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!