Rickard och Hanna byggde sitt drömkök

Får man riva ut ett kök som bara är sju år?- Ja, tycker Hanna och Rickard som lade 160 000 på sitt drömkök.

Foto: Fotograf saknas!

Bostads- & stadsplaneringsfrågor2009-04-30 16:40

Hanna Le Thi och Rickard Jansson bor i en tvåa, bostadsrätt, på Drottninggatan i Linköping. Huset byggdes 2002 och enligt Hanna var köket "jättefräscht" även tidigare.

Men paret behövde ett kontor och bestämde sig för att dela av köket med en vägg och en skjutdörr. För att inte riskera att köket, som då förlorade sitt forna ljusinsläpp, skulle blir för mörkt fick det bli helt vitt.

- Vi ville ha mer bänkyta så att man kan arbeta lätt, smidigt och öppet, säger Hanna. Vi tänkte igenom allting riktigt noga innan vi drog igång.

Hanna och Rickard är supernöjda med sitt nya kök och faktiskt ganska stolta också. I princip allting har de gjort själva, med lite hjälp från släkt och vänner.

På golvet lade de högtryckslaminat, ett vitoljat skeppsgolv. Det spanska kak-let är i högblankt, vitt och grått. Och precis som kaklet skimrar också den vitgrå tapeten.

Istället för vanliga underskåp satsade de på dämpande lådor i Ikeas serie Faktum, abstrakt vit. Eftersom de inte var nöjda med fläktdraget tidigare har de installerat en kolfilterfläkt också.

- Jag gillar inte en massa prylar utan sorterar bort saker hela tiden. Jag vill ha det rent och enkelt. Då blir det lätt och smidigt att hålla rent, säger Hanna.

Inspirerade av sitt första renoveringsprojekt ska Hanna och Rickard nu ge sig på det stora vardagsrummet. Även det ska delas av med en vägg så att det blir en soffhörna och en matplatsdel.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!