För visionerna står ännu så länge kommunens tjänste- män och politiker. De har en längre tid arbetat med att uppdatera kommunens översiktsplan. Tankemödorna omformas i plandokument som närmar sig utställningsbart skick.
Till hösten får allmänheten möjligheter att ge sina synpunkter på centrummiljön, industri- och bostadsområden, miljöhänsyn, och annat.
Bostäder vid fabrikenCorren har tittat lite närmare på vad som sägs om just bostadsområden. Skogsområdet öster om Ringvägen pekas ut som ett bågformat nytt sådant område (se grafiken här intill).
Mellan Svartån och Malexandervägen i Timmerö finns i dag ett naturskönt område som rymmer småföretagsverksamhet (leksaksfabriken), parkmark och hyreshus. Det ingår i kommunens framtidsvision att omvandla det till ett rent bostadsområde.
- Det har vi varit överens om länge. Det är inte lämpligt för industriområde, säger kommunalrådet Per-Arne Larsson (S), men betonar att det inte är frågan om att köra bort existerande verksamhet.
Ringvägen är ett villaområde. Enligt Per-Arne Larsson är det fortsatt småhusbebyggelse som ingår i framtidsplanerna för skogsmarken österut, men först ska det planlagda och strandnära området Timmerö bebyggas. Den första etappen omfattar 13-19 tomter.
Vad menas med anpassning av bostadsbeståndet i Bjursdalen?
- Att fortsätta bygga om miljonprogrammets hyreshus så att de blir mer attraktiva, säger Per-Arne Larsson.
Alternativ i StrålsnäsI Strålsnäs, kommunens näst största ort, finns sedan länge ett planlagt område för cirka 80 nya villor nära Åsbo skola på östra sidan om järnvägen.
I översiktsplanen är ömse sidor av Mjölbyvägen, norr om Ingemarsvallen, inprickad som alternativt expansionsområde.
Växer västerutI Malexander är kommunens vision att växa väster om den nuvarande bebyggelsen mellan landsvägen och sjön Sommen.
Att bebygga Pelarberget verkar inte lika aktuellt som för ett par år sedan
- Länsstyrelsen har gett oss lite fingervisningar om att de inte ser så positivt på det, kommenterar kommunalrådet.
Speglar kommunens viljaPer-Arne Larsson betonar att tankarna i översiktsplanen är viljeyttringar från kommunens sida.
Vem som äger marken tas det därför inte så stor hänsyn till, och det finns bland annat av detta skäl olika grad av realism i möjligheterna att få framtidsvisionerna förverkligade.
En klubbad översiktsplan är ett viktigt styrinstrument för all annan planhantering.