Hela våren och sommaren har det varit turer fram och tillbaka om kommunens intresse för att köpa Brukshotellet med tillhörande annex.
Nyligen fick en förhandlingsdelegation i uppdrag att förhoppningsvis avslutaaffären. Så blev det dock inte. På kommunstyrelsens möte i går rapporterades att Knut, fastighetens hyresgäst, blir ny ägare.
Ett överraskande besked för i våras sades det att Knut saknade ekonomiska möjligheter att köpa fastigheten, därför sågs det som viktigt att kommunen gick in och övertog fastigheten.
– Tydligen har Knut nu möjligheter att köpa. Kooperativets styrelse har haft bankkontakter, säger kommunalrådet Britt-Marie Johansson (S).
Enligt henne hade kommunen varit beredd att betala 2,2 miljoner kronor och det är också den summa som kommunstyrelsen beslutade att gå i borgen för.
Fastigheten är värderad till mer. Det finns också en inteckning som gör att Knut kan låna till ett något större belopp än 2,2 miljoner kronor.
Kommunstyrelsen var enig om att bevilja borgen.
Stig Johansson (M) påpekar att Knut, som bland annat driver hotellverksamheten, minskar kommunens sociala kostnader och det med ett större belopp för varje år som går.
Knut köper Brukshotellet
Det sociala kooperativet Knut köper privatägda Brukshotellet med hjälp av en kommunal borgen.
Köps av kooperativet. Brukshotellet i Boxholm köps av Knut med hjälp av kommunal borgen.
Foto: Karl-Johan Norén
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!