I mitten av oktober kom beskedet från Arla: tillverkningen av Boxholms ost flyttar till Östersund i Jämtland. Beslutet har väckt starka känslor på orten bland invånare, anställda och politiker. Nu ska kommunen pröva om det går att skydda varumärket om produktionen flyttas. Något som P4 Östergötland var först med att berätta om.
– Osten är så starkt förknippad med orten och vi tycker inte att det går att producera Boxholms ost i Östersund. Arla äger varumärket men vi vill pröva om det går att ha namnet kvar här i Boxholm, säger Britt-Marie Johansson (S), kommunstyrelsens ordförande.
Det var en privatperson som hörde av sig till kommunen och erbjöd sig att hjälpa till med den juridiska processen. Nu ska en anmälan skickas in till Patent- och marknadsdomstolen i Stockholm där det hänvisas till varumärkeslagen. Avgiften för att skicka in anmälan kostar 2 800 kronor och bekostas av kommunen.
– Vi kände att det var någonting som vi kunde göra, vi kan inte få mer än nej, säger Britt-Marie Johansson (S).
Kommer ni prata direkt med Arla om det här också?– Det ska vi göra, jag vet inte vad vi kommer att få för svar men att prata går alltid.
Är du hoppfull att domstolen kommer att gå på er linje?– Jag är alltid hoppfull! Boxholmsbornas hjärta bankar för osten och då ska vi göra vad vi kan.
Britt-Marie Johansson hoppas fortfarande att Arla ska kunna tänka om helt och hållet och behålla produktionen i Boxholm.
– Det vore fantastiskt, om det går vet jag inte men jag hoppas vi kan påverka dem på något vis.