Rozita Hedqvist har bara jobbat 13 dagar på sin nya post när Correns utsända möter henne på servicehuset Bjursdalen i Boxholm. Det pågår fortfarande "smekmånad" under den första månad som hon bekantar sig med verksamheten. Den är dock snart över, säger hon med ett leende.
Boxholms äldre- och handikappomsorg står inför stora förändringar, men Rozita Hedqvist är inte rädd för det. Nästan 30 år har hon jobbat inom äldreomsorgen i Eksjö och under alla dessa år har hon varit chef inom olika områden. Som områdeschef för hemtjänsten drev hon flera stora förändringar i Eksjö: särskilt boende minskade och två servicehus förvandlades till seniorboende så att socialen slapp en del kostnader, även om detta inte var skälen till omstruktureringen.
Samtidigt utvecklades hemtjänsten och omsorgen av de dementa. Och de äldre fick nog en omsorg de också var nöjda med.
- Det var inte bara minskade kostnader som man var ute efter. Minst lika viktigt var att de äldre ska få den omsorg de vill ha. Man ska lyssna på de äldre och handikappade och inte ta över ansvaret och själbestämmande, säger Rozita Hedqvist.
När hon lyssnar på de äldre är det alltid samma sak som kommer fram. De vill bo hemma så länge det går. Och de vill själva bestämma över hur hemtjänstens timmar ska fördelas och vad de ska få hjälp med. Något som Rozita Hedqvist är med på, och som hon tänker handla efter även när Boxholms omsorg omstruktureras.
- De äldre ska få möjlighet att bo hemma, men för att kunna göra det måste hemtjänsten i Boxholm byggas ut och en nattpatrull starta. Det är viktigt att behålla handikappvänliga lägenheter, men antalet boende på särskilt boende ska minska. Det är meningen att bara de som verkligen behöver tas om hand ska bo på särskilt boende, påpekar Rozita Hedqvist.
Hon är medveten om att små kommuner brukar ha svårt med pengar, men då gäller det att prioritera och också att satsa på förebyggande åtgärder, menar hon.
- Många sjukdomar bottnar i ensamhet och i att livet förlorat sin mening. Vi kan göra en hel del utan att det kostar extra mycket. Det är viktigt att människor lever så länge de är i livet och inte tappar livslusten. Jag vet att många frivilliga engagerar sig inom äldreomsorgen i Boxholm. Men det är också viktigt att vi och de frivilliga samarbetar, säger Rozita Hedqvist.
Hon är ödmjuk inför det som är nytt och som hon måste lära sig, men hon har också en bestämd bild av hur en bra omsorg ska fungera. Hon tycker om människor och vill att även hennes medarbetare gör det. Arbetsmiljö och löner är omsorgens viktiga frågor, men man ska älska människor om man vill jobba inom omsorgen, är Rozitas uppfattning. Och det gör Rozita Hedqvist i högsta grad.
- Jag tycker att det är roligt att vara chef just för att jag träffar många olika människor inom mitt jobb, både de anställda och vårdtagare. Det är också roligt att jobba med något som man tror på för att kunna uppnå ett mål och få en välfungerande omsorg.
Rozita Hedqvist bor fortfarande i Eksjö och pendlar varje dag, men det ser hon inte som något problem. På morgonen läser hon på bussen och på tåget och på kvällen är det mycket som hon ska tänka genom. Ibland är det också skönt att bara koppla av. Men jobbet i Boxholm har inneburit en del mer kännbara förändringar i hennes liv.
Rozita älskar politik. Hon säger sig inte bara vilja gnälla på det som inte fungerar, utan hon vill göra något för att saker och ting ska vara bättre. Hon har varit aktiv socialdemokratisk politiker och ordförande i barn- och utbildningsnämnden i Eksjö, en borglig kommun. När hon tog jobbet i Boxholm avsade hon sig sina politiska uppdrag. Även om hon har kvar det politiska intresset planerar hon dock ingen politisk karriär i Boxholm.
- Man ska bo i den kommun som man är politiskt aktiv i. Och jag har mycket jobb nu i början som jag måste ägna mig åt även på min fritid. Min familj, mina vänner och resor är mina största fritidsintresse.