Polisanställd upptäckte inbrott i villa

En villa i Boxholm har utsatts för inbrott. Det var en person som upptäckte att en glasruta krossats i villan som larmade polisen.

Polisen kunde snart konstatera att det varit inbrott i huset.

Polisen kunde snart konstatera att det varit inbrott i huset.

Foto: Christoffer Markström

Boxholm2021-03-18 16:53

Vid lunchtid på tisdagen såg en polisanställd några personer som uppträdde märkligt vid en villa i Boxholm. Personen gick till på baksidan av huset och där upptäckte denne att en ruta hade krossats. Vart personerna tog vägen såg inringaren däremot inte.

En polispatrull som snabbt var på plats kunde konstatera att det hade varit inbrott i villan. En utredning om grov stöld påbörjades och en hundpatrull sökte också efter gärningspersonerna utan resultat.

Huset spärrades av och en kriminalteknisk undersökning gjordes. Den visade bland annat att en klocka, en kamera och smycken har stulits.

–Ingen har gripits för brottet, säger Björn Öberg, polisens presstalesperson.

Karta: Boxholm
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!