Polisstationer stängs under sommaren

Polisstationerna i Boxholm, Åtvidaberg och Kisa håller stängt vissa delar av sommaren. Men tjuvar göre sig ändå inget besvär.

boxholm2003-06-27 04:53

-- Tjuvarna ska inte känna sig säkrare än vanligt. Vi har satsat på att ha polismännen ute, det är viktigare än att vara på station, säger chefen för närpolisen Björn Folkesson.

Saknas folk

Ändå är det något av ett misslyckande för polisen. Målsättningen var nämligen att alla huvudstationer skulle hållas öppna i sommar. Medel finns avsatta för detta, men det saknas folk som kan hoppa in.

Därför kommer polisstationen i Kisa vara stängd från andra veckan i juli och månaden ut, likaså i Åtvidaberg den sista veckan i juli. För Boxholm är det sommarstängt en månad mellan mitten av juli och mitten av augusti, men den stationen är en satellit till Mjölby och har normalt bara öppet två timmar på torsdagar.

Försämrad service

Norrköping, Linköping och Motala stänger något tidigare vissa dagar i veckan. Men rättssäkerheten påverkas som sagt inte, menar Björn Folkesson. Det blir enbart försämrad service för den som exempelvis vill lämna in tillstånd eller söka pass, vilket i och för sig kan vara angeläget så här dags på året.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om