-- Det är en mörk dag det här, säger Hans Carlander, företagets vd, avmätt när Corren ringer på måndagseftermiddagen.
Hans uppfattning är att det är betydligt mer träd som blåst omkulloch slagits sönder denna gång än vid snöovädret 1995. 32 000skogskubikmeter föll då till marken.
-- Det är kanske den dubbla omfattningen nu. Däremot är det, vad jagkan förstå, jag har inga siffror, inte riktigt lika illa som vidstormen 1969.
Boxholms Skogar är ett av landets tio största skogsföretag med sittmarkinnehav huvudsakligen koncentrerat till de stora skogsbygdernasöder och öster om Boxholm.
Hans Carlander bedömer att de omkullfallna volymerna motsvarar enhalv årsavverkning eller cirka 75 000 skogskubikmeter, men betonar attdet är en ytterst preliminär bedömning.
Det kommer att ta en vecka att inventera skadorna.
Det som framför allt tagit stryk är fröträdställningarna (enstakaträd som sparats på hyggen för självsådd av ny skog), det är skog påmark med hög fuktighet (oftast står granskog på dessa mjukare marker),och det är i nygallrade bestånd där den kvarvarande skogen egentligenskulle stå och växa i 50--60 år till.
-- Den långsiktiga konsekvensen blir att föryngringen av skogenstörs och att det blir för få stammar kvar i gallringsskogen för attdet vid en andra gallring och sluttavverkning ska bli ett braekonomiskt utbyte, säger Hans Carlander.
På frågan om det blir förluster på miljonbelopp, svarar vd:n att detinte är någon överdrift att påstå det om man beaktar både kostnadernaför omhändertagandet och de långsiktiga skadorna.
Framför allt tycker han att det för en skogsmänniska känns psykologiskt tungt att se förödelsen.
-- Skogsbruket är en långsiktig hantering, det går igen i allt vadvi gör och planerar i detta företag. Att då få hela arbetetsönderslaget, det tar.
Kortsiktigt blir det också svårigheter, med att ta hand om och fåavsättning för det omkullblåsta, det ser Hans Carlander ändå som detrelativt sett mindre problemet.
Han räknar med att uppröjningsarbetet pågår till försommaren. Ettstort bekymmer är att det inte är någon tjäle i marken. Körskador bliroundvikliga
En mindre del av stormens härjningar räknar Boxholms Skogar med attfå försäkringsersättning för. Det gäller sammanhängande områden därarealer på minst ett halvt hektar är helt nerblåst. Det gäller ocksåfröträd som ställts kvar.
-- Den yngre skogen, den som är upp till 30 år gammal, har klaratsig mycket bra. Detta tack vare att vi konsekvent har röjt ordentligt,säger Hans Carlander, som en ljusglimt i mörkret.
Vad han också är glad för i en situation som denna är att företagettillhör de fåtalet skogsbolag som behållit en egen skogsarbetarkår.
Boxholms Skogar har totalt 32 000 hektar produktiv skogsmark. Tilldetta kommer 4 000 hektar i södra Småland, i trakten av Konga ochTingsryd, som ägs genom ett dotterbolag.
-- Där nere är det enligt rapporterna tio resor värre än här uppe, konstaterar Hans Carlander.