Det är bion i Folkets hus som tillsammans med 12 andra biografer i landet valts ut till en förhandsvisning av kriminalseriens två första avsnitt.
"Saknad" heter den och är den första svenska originalserie som tv-kanalen C More producerar. Colin Nutley regisserar och hustrun Helena Bergström spelar huvudrollen som poliskommissarie Maja Silver.
Serien utspelas i ett litet svenskt samhälle, inte helt olikt Boxholm. En rad andra kända svenska skådisar medverkar, som Samuel Fröler, Johan Widerberg, Vanna Rosenberg och Molly Nutley, med flera. För manuset står Peter Lindblom.
Första avsnittet sänds i C More på nyårsdagen – och kan då också börja streamas. Senare planeras serien att sändas även i TV4.
Vid förhandsvisningen på tisdag kväll i Folkets hus i Boxholm kommer även en direktsänd intervju med Colin Nutley och Helena Bergström att visas.
Folkets hus i Boxholm har visat livesända arrangemang i tio år, genom organisationen Folkets hus och parker. 180 svenska biografer är anslutna och sänder regerlbundet direktsänd opera, teater, konserter från hela världen.
– Vi har den ledande organisationen i Europa för livesändningar på bio, säger Birger ekström som förestår bion i Boxholm.
En gång tidigare har man även sänt prov på tv-serier, det var Svt-serien "Livet i Fagervik".