Sammanlagt 117 svenska idrottare ingår i den svenska truppen. Av dem kom följande tio hem med medaljer från Sydney 2000: Jan-Ove Waldner, Markus Oscarsson, Henrik Nilsson, Fredrik Lööf, Therese Alshammar, Anna-Karin Kammerling, Johanna Sjöberg, Lars Frölander, Pia Hansen och Jonas Edman. Frölander har tagit medalj i tre raka OS.

BADMINTON: Marina Andreivskaia, singel, Fredrik Bergström, Johanna Persson, mixed.

BORDTENNIS: Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner, singel, dubbel, Peter Karlsson, singel.

BOXNING: Patrick Bogere, 64 kg.

BROTTNING: Ida-Therese Karlsson, 55 kg, Sara Eriksson, 63 kg, Jimmy Samuelsson, 66 kg, Mohammed Babulfath, 74 kg, Ara Abrahamian, 84 kg, Martin Lidberg, 96 kg, Eddy Bengtsson, 120 kg.

BÅGSKYTTE: Jonas Andersson, Mattias Eriksson, Magnus Petersson.

CYKEL: Magnus Bäckstedt, Susanne Ljung-skog, linjelopp och tempo, Madeleine Lindberg, Camilla Larsson, Marcus Ljungqvist, Thomas Lövkvist, Gustav Larsson, linje, Maria Öster-gren, Fredrik Kessiakoff, mountainbike.

FOTBOLL: Caroline Jönsson, Hedvig Lindahl (målvakter), Karolina Westberg, Jane Thörn-qvist, Hanna Marklund, Kristin Bengtsson, Sara Larsson (försvarare), Malin Moström, Frida Östberg, Malin Andersson, Linda Fagerström, Therese Sjögran, Anna Sjöström (mittfältare), Hanna Ljungberg, Victoria Svensson, Josefine Öqvist, Lotta Schelin, Salina Olsson (anfallare).

FRIIDROTT: Carolina Klüft, sjukamp, längdhopp, Susanna och Jenny Kallur, 100 m häck, Stefan Holm, Staffan Strand och Linus Törnblad, höjdhopp, Patrik Kristiansson, stavhopp, Christian Olsson,tresteg, Robert Kronberg, 100 m häck, Johan Wissman, 200 m, Anna Söderberg, diskus. Mustafa Mohamed, 3 000 m hinder.

GYMNASTIK: Veronica Wagner.

JUDO: Sanna Askelöf, 52 kg.

KANOT: Anna Karlsson, Sofia Paldanius, K2 500 m, Markus Oscarsson, Henrik Nilsson, K2 1 000 m, Anders Gustafsson, K1 500 m/1 000 m.

MODERN FEMKAMP: Erik Johansson.

RIDSPORT, dressyr: Jan Brink (Briar), Louise Nathorst (Guinness), Tinne Wilhelmsson (Just Mickey), Minna Telde (Sacks). Fälttävlan: Linda Algotsson (Stand by Me), Sara Algotsson (Robin du Bois), Magnus Gällerdal (Key Master). Hoppning: Malin Baryard (Butterfly Flip), Rolf-Göran Bengtsson (McKinley), Peter Eriksson (Cardento), Peder Fredricsson (Magic Bengtsson).

RODD: Frida Svensson, singel-sculler.

SEGLING: Therese Torgersson, Vendela Zachrisson, Johan Molund, Martin Andersson, 470, Fredrik Lööf, Anders Ekström, starbåt, Karl Sunesson, laser, Martin Strandberg, Kristian Mattsson, tornado, Daniel Birgmark, finnjolle.

SIMNING: Therese Alshammar, 50 m fritt, 4x100 m fritt, Anna-Karin Kammerling, 100 m fjäril, 4x100 m fritt, Josefin Lillhage, 200 m fritt, 4x100 m fritt, 4x200 m fritt, Johanna Sjöberg, 4x100 m fritt, 4x200 m fritt, Cathrin Carlzon, 4x100 m fritt, Ida Mattsson, Lotta Wänberg, Malin Svahnström, 4x200 m fritt, Maria Östling, 100 m bröst, Stefan Nystrand, 50 m fritt, 4x100 m fritt, Lars Frölander, Mattias Ohlin, Erik la Fleur, Petter Stymne, Erik Andersson, 4x100 m fritt, Martin Gustavsson, 100 m bröst/200 m bröst.

SIMHOPP: Anna Lindberg, 3 m.

SPORTSKYTTE: Pia Hansen, Håkan Dahlby, dubbel trap, Jonas Edman, gevär, 60 liggande, Sven Haglund, Roger Hansson, 50 m gevär, Marcus Åkerholm, 10 m luftgevär, Niklas Bergström, Emil Andersson, running target.

TENNIS: Jonas Björkman, Joachim Johansson, singel, dubbel, Thomas Enqvist, Robin Söderling, singel.

BEACHVOLLEYBOLL: Björn Berg, Simon Dahl, lag.