Jessica, 38: "När det skvätter lera är det extra kul"

Daniels Nagels livslånga intresse för bilar smittade av sig på hustrun Jessica som nu både mekar och kör offroad.

Jessica och Daniel har varit tillsammans länge och delar intresset för olika typer av motorsport.

Jessica och Daniel har varit tillsammans länge och delar intresset för olika typer av motorsport.

Foto: Sandra Lindblom

Falerum2022-07-09 11:00

Villan i Falerum där familjen Nagel bor är välskött och två hundar hälsar välkomnade. Här finns det utrymme för både barn och djur men det var de stora garagemöjligheterna som gjorde att paret valde att flytta hit. Vilket är naturligt för intresset för motorer växer sig bara större och i dagsläget finns det sex bilar och en husvagn hemma.

undefined
Jessica och Daniel har varit tillsammans länge och delar intresset för olika typer av motorsport.

Egentligen är det Daniel som har haft ett motorintresse genom hela livet. Han kör själv, mekar och kan vara kartläsare i rally. Jessica har blivit mer intresserad under årens lopp och sedan fyra år tillbaka kör hon offroad. Det är en gren där man kör specialbyggda fordon i terräng som är svårframkomlig. Man klättrar uppför branta sluttningar, kör på ojämna vägar och ner i rejäla lerhål vilket ställer andra krav på bilarna. 

Det viktigaste är bra balans och att det inte kommer in vatten i motorn. Risken för att vippa med bilarna är ofta påtaglig men Jessica blir sällan rädd.

– Allt är roligt med offroad men när det skvätter lera är det extra kul, skrattar Jessica som poängterar att hon vill se fler tjejer inom motorsport.

undefined
Offroad går ut på att ta sig fram i en nästan oframkomlig terräng med specialbyggda bilar.

Det finns många fördelar med offroad, menar hon. Licenserna är inte lika dyra som i annan motorsport och man kan bygga bilarna själva. I sommar arrangeras evenemanget Sweden Offroad Tour i Olerum där motorentusiaster brukar samlas med ett 100-tal bilar. Men en sport för den otålige är det inte.

– Vi brukar åka 4–5 bilar tillsammans. Sträckan är runt 1,5 kilometer men den tar 2–3 timmar att köra. Vi väntar in varandra och tittar på hur det går för de andra, förklarar Jessica.

Under första kvällen brukar kör man igenom banan för att se om den är hyfsat framkomlig.

– Egentligen innebär det mest att man kör sönder bilen och får skruva hela natten för att den ska bli körduglig till nästa dag, konstaterar Daniel med ett skratt och påpekar samtidigt att det är värt det.

undefined
Under första halvan av juli hålls Sweden Offroad Tour i Olerum.

Även Daniel som föredrar mer fart tycker det är kul att följa med på tävlingarna och paret turas om att köra. Tidigare följde barnen med i större utsträckning men nu blir det mycket egen tid på tumanhand. Själva kör de på hobbynivå som de flesta andra men det går även att tävla inom sporten. Gemenskapen med de andra förarna är något de båda värderar högt.

Paret, som själva har tre tonåringar, vet hur viktigt det är att känna en tillhörighet och hitta någonting man brinner för. Gemenskapen inom motorsporten är stark, här umgås folk i alla åldrar vilket både Jessica och Daniel vill uppmärksamma flera unga på.

– Det här är något man kan göra, alla gillar inte fotboll och mycket annat tar över i 15-årsåldern, säger Daniel som tycker det är bra för ungdomar att träffa likasinnade.

undefined
Klättringen med bilen är det roligaste men det är alltid kul när det skvätter lera, säger Jessica med ett skratt.

Som tonårsföräldrar är de tydliga med vikten av att barnen lär sig att hjälpa till. Många gånger är motorsporten en dyr aktivitet, då är det bra om man kan göra mer själv för att hålla kostnaderna nere.

– I garaget behöver man inte kunna något från början utan man lär sig av varandra, fyller Jessica i.

Eftersom hon vill se flera tjejer inom motorsporten, framförallt ungdomar, så lyfter hon fram att Åtvidaberg Motorklubb till hösten ska ordna en träff för ungdomar med epa. Det är bara en av grejerna som klubben anordnar för invånarna i Åtvidaberg med omnejd.

– Vi tycker det är roligt när många kommer på våra evenemang. Alla är välkomna, säger Jessica innan det är dags att gå ut till garaget igen.

Om familjen Nagel

Familjen: Jessica Nagel, 38 år, Daniel Nagel , 41 år. Barnen Jonathan, 19 år, Ronja, 16 år, och 12-åriga Lovis.

Yrke: Jessica jobbar som lokalvårdare. Daniel jobbar på LSS-boende.

Djur: Två hundar och en häst.

Intressen: Familjen, motorsport, djuren och ridning.

Bästa med offroad:
Jessica: Klättra över olika höjder.
Daniel: Lerdiken.

Bäst inom motorsport:
Jessica: Offroad.
Daniel: Rally och folkrace.

Brinner för: Att inkludera fler inom motorsporten och att umgås med likasinnade.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!