Två nya våldtäkter i Finspång

Två kvinnor överfölls och våldtogs i helgen i Finspång. För två veckor sedan våldtogs två unga flickor i Finspång och polisen söker nu en och samma gärningsman.

FINSPÅNG2003-09-28 17:04

-- Mycket tyder på, efter samtal med främst brottsoffren men även utomstående vittnen, att det är en och samma gärningsman alla fyra gångerna, säger Jan Staaf, utredningsledare vid polisens våldsrotel i Linköping.

Den gångna helgen våldtogs en 30-årig kvinna under natten till lördagen. Under natten till söndagen våldtogs en 40-årig kvinna. För två veckor sedan våldtogs två flickor, en 18-åring och en 15-åring, med bara några timmars mellanrum under natten till lördagen.

-- Det här är personer som far väldigt illa och kanske får ärr för livet med en otrygghet inom sig. De mår självklart väldigt dåligt av de här fullbordade våldtäkterna.

Gärningsmannen har först följt efter sina offer innan han slagit till och samtliga överfall har skett vid ungefär samma tidpunkt och i samma område i Finspång.

-- De är inom en ganska liten yta i det här lilla samhället med spridning på någon kilometer åt varje håll i förhållande till Lillsjön. Och samtliga har ägt rum mellan 00.30 och 02.45, säger Jan Staaf.

Enligt polisen är gärningsmannen i 25-30-årsåldern, 170-175 cm lång, ganska kraftig och muskulös och har mörkt kortklippt hår och mörka ögon. De fyra våldtäkterna har orsakat förstämning i Finspång och flickor och kvinnor har tvingats ändra beteende.

-- De känner otrygghet att gå ut ensamma och det tycker jag de har allt fog i världen att få känna med tanke på att den här mannen går lös. Det finns ingen anledning att utmana ödet och att speciellt helger och i krogmiljö gå hem ensam på ensliga platser, enligt Jan Staaf.

Polisen vill ha ytterligare tips från allmänheten men tror ändå på ett snart gripande.

-- Vi har olika spår och vi pratar med väldigt mycket människor och till slut tror jag vi ska kan hitta den här personen, vi är förhoppningsfulla.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om