Kulturskatt gick upp i rök

Stora kulturvärden blev lågornas rov vid en våldsam brand i Klippans kulturreservat i Göteborg natten till lördagen. Ingen människa kom dock till skada.

Göteborg (TT)2003-12-29 06:58

Det var en träbyggnad, den gamla ladugården, i kulturreservatet som har många byggnader från 1700-talet då Ostindiska kompaniet bebyggde delar av området under dess storhets- tid.

Klippans kulturreservat ligger i västra Göteborg vid Älvsborgsbrons södra fäste.

Larmet kom strax efter klockan två på natten. Men när den första styrkan av brandmän var på plats var ladugården redan övertänd. Ladugården, som är byggd i u-form och som nu brann ned till grunden.

De totalt 40-talet brandmännen från fem stationer inriktade sig på att skydda de andra byggnaderna i området som hotades av ett stort gnistregn som den våldsamma branden alstrade. Detta lyckades de med.

Men det är till föga tröst för Krister Bång och de tusentals medlemmarna i Klubb Maritims västra krets som huserat i byggnaden i 28 år. Den ideella forskarföreningens stora samling av sjöfartslitteratur från 1800- och 1900-talen försvann i lågorna.

Många av böckerna är oersättliga.

-- Ja, det är de. Alltihop förstördes, ett par tusen böcker med bland annat referenslitteratur som används vid forskning och en mängd foton. Vi hade också en unik samling av rederiflaggor från avsomnade rederier. Allt är borta, säger Krister Bång, som är ordförande i klubbens västra krets. Klubben är verksam över hela landet.

-- Som tur var hade vi en samling av negativ på annat håll. Men det mesta gick åt. Usch, säger han.

Men Elvi Johansson, 55 år, kunde i vart fall rädda en 150 år gammal symaskin ur askan. Hon bor granngårds i Majorna och har jobbat med ideell verksamhet i byggnaden i tolv år.

Enligt Elvi Johansson var det andra gången som symaskinen klarat sig någorlunda hel ur en brand.

Enligt vissa uppgifter på lördagen kan eld har uppstått på två olika ställen i byggnaden vilket kan tyda på att den var anlagd.

-- Det sägs att det började brinna på två ställen samtidigt. Det är inte otänkbart att någon tänt på, det verkar ju så, säger Krister Bång.

I den gamla ladugården hade, förutom Klubb Maritim, även Frälsningsarmén verksamhet, man drev en loppmarknad. Där fanns även ett hunddagis.

Polisens tekniska undersökning inleddes i går.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om