Göteborgs tingsrätt ogillade i en dom på torsdagen uppfinnarens stämning.
Uppfinnaren anser att riskkapitalbolaget försökte pressa honom att lämna ifrån sig sitt företag och patenträttigheterna.
I slutet på 1970-talet uppfann göteborgaren en utrustning som används för temperaturreglering baserad på digitalteknik. 1988 fick han patent och ägnade sig sedan på heltid åt utveckling, tillverkning, marknadsföring och försäljning.
I början av 1990-talet introducerades produkten på marknaden och försäljningen gick till en början, enligt uppfinnaren, bra. Han menar att det var krisen på finansmarknaderna och de höga räntekostnaderna under 1990-talet som gav företaget ekonomiska problem.
Göteborgaren kontaktade riskkapitalbolaget, som ville satsa på uppfinnare, och man kom överens om att samarbeta.
Senare ställde bolaget krav som man inte hade kommit överens om, menar mannen. Enligt honom skulle han tvingas överlåta sina patenträttigheter annars skulle samarbetet avslutas.
Uppfinnaren hävde avtalet och menar att han lidit stor ekonomisk skada.
Göteborgs tingsrätt anser dock att riskkapitalbolaget måste anses ha uppfyllt sitt åtagande om att försöka ordna finansiering för uppfinnarens räkning. Det är inte visat att riskkapitalbolaget brustit i sina förpliktelser, menar tingsrätten.
Vd:n för riskkapitalbolaget hade i sin tur stämt uppfinnaren på drygt 800 000 kronor. I det fallet dömer tingsrätten uppfinnaren att betala det beloppet till riskkapitalbolaget.