JC lämnar huvudkontoret i Göteborg

När JC flyttar huvudkontoret från Mölnlycke utanför Göteborg till Stockholm försvinner cirka 135 tjänster. Nittio nya tjänster skapas hos ägaren RNB i Stockholm och de kommer att erbjudas anställda i Göteborg.

Göteborg2007-03-06 00:00

När klädkedjan JC flyttar huvudkontoret från Mölnlycke utanför Göteborg till Stockholm försvinner cirka 135 tjänster. Nittio nya tjänster tillkommer hos ägaren RNB i Stockholm och de kommer att erbjudas anställda i Göteborg. Totalt förloras 45 jobb i flytten.

De anställda informerades på ett informationsmöte på tisdagsförmiddagen av en ledning som dittills inget avslöjat. Stämningen var inget vidare när personalen tog emot beskedet av koncernchefen Mikael Solberg i RNB.

Nej, det är ju ingen roligt meddelande att lämna. Men personalen tog emot det relativt behärskat och sansat, sade Solberg till TT.

När klädföretaget RNB köpte JC i höstas bantade man även då i chefsleden och administrationen, men man valde att ha kvar det stora huvudkontoret i Mölnlycke. Ett skäl var att man var låst till hyresvärden Wallenstam på ett åttaårskontrakt. Det har man nu löst genom att plocka fram en ny hyresgäst, ett australiskt företag.

RNB räknar med att spara ytterligare 40 miljoner kronor årligen med att stänga kontoret i Göteborg jämfört med de besparingseffekter på 80 miljoner man såg vid köpet av JC i höstas.

Vi slipper alla dubbla kostnader med två etableringar. Vi kan nu också se fler besparingar än vi gjorde i höstas, då vi inte riktigt satt oss in i verksamheten, sade Solberg.

När JC köptes fördubblades RNB:s omsättning på ett bräde till 3,5 miljarder kronor. JC har stark västsvensk anknytning men Solberg ser inga risker med att förlorar goodwill när man nu rycker upp de västsvenska rötterna.

Jag tror inte att konsumenten köper JC-produkter för att huvudkontoret finns i Göteborg. Min förhoppning är att det inte påverka våra konsumenter.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!