När det skandalomsusade IT-företaget Prosolvia ville komma in på den ryska marknaden vände man sig till den forne norske storspionen Arne Treholt.
Men det blev inget av Rysslandssatsningen och i dag är ledningen för den tidigare börskometen Prosolvia åtalad för grovt bokföringsbrott och grovt svindleri. Rättegången i Göteborgs tingsrätt startar i januari.
Vi hade ett par möten i Moskva. Men det fanns inget speciellt intresse från de ryska kontakter vi hade att gå in i samarbete med Prosolvia, säger Arne Treholt till TT.
Arne Treholt arbetar numera som internationell aktieplacerare på Cypern. Han är inte på något sätt misstänkt för brott och har inte förhörts av polisen. Hans namn finns dock med i den gigantiska förundersökningen på 12 000 sidor kring Prosolvia.
Åtalad för de ryska affärerna är en 61-årig göteborgare, tidigare anställd i Prosolvia. Han är misstänkt för medhjälp till grovt bokföringsbrott.
De två åklagarna i målet anser att Prosolvia redovisat försäljning för 3,7 miljoner kronor till ett företag i Ryssland med hjälp av förfalskade handlingar. Och det är enligt åtalet 61-åringen som har upprättat dessa.
Det var alltså enligt åklagarna en skenaffär med en uppdiktad motpart, vilket hjälpte till att "blåsa upp" företagets resultat.
61-åringen nekar till brott.
I ett förhör har han berättat att Treholt skulle ingå i en "styrgrupp" för den ryska verksamheten.
Det fanns frågor om ryska finansgrupper skulle kunna investera i Prosolvia. Jag har ju en del kontakter i Ryssland, jag har ju jobbat med den ryska marknaden. Men vår reaktion var att Prosolvia var en bubbla som det inte fanns någon anledning att gå in i, säger Arne Treholt.
Arne Treholt, då norsk UD-tjänsteman, dömdes i mitten av 1980-talet mot sitt nekande till 20 års fängelse för grovt spioneri för Sovjets räkning. Han frigavs efter 8 år i fängelset.