Ny säsong av succéserien om slottet

Det blir ytterligare en säsong av den omåttligt populära tv-serien "Drömmen om slottet" med Agnes och Stefan Lätt på Hägerstad slott från 1868, på en udde i sjön Vindommen i Åtvidaberg.

Foto: Johnny Gustavsson

Hägerstad2019-06-05 19:30

Omkringboende har sett firmabilar på och omkring slottet som tyder på att en ny inspelning är på gång.

När vi når slottsägare Stefan Lätt är han först förtegen.

– Hm. Jag kan varken bekräfta eller dementera. Är det inte så man brukar uttrycka sig, ha ha. Men det är klart, om nu omgivningen gjort iakttagelser blir det ju larvigt att inte säga som det är. Det blir en andra säsong som sänds i höst och det är vi jätteglada för.

Just nu är han och resten av familjen mitt inne i en intensiv inspelningsperiod.

TV4-serien ”Drömmen om slottet” blev en formidabel publiksuccé under hösten 2018. Varje avsnitt sågs av mellan 550 000 och 630 000 tittare.

Strålkastarljuset slocknade, men den sagolika berättelsen om Hägerstad slott fortsatte, bland annat i en Facebookgrupp där Agnes Lätt hela tiden berättat vad som händer med slottet och där mängder av tv-tittare efterfrågat ytterligare en säsong, för slottet är ju långt ifrån färdigrenoverat..

– 99,9 procent av responsen från tittarna har varit positiv. Människor har skickat vackra blommor, marmelad och erbjudit oss antika möbler, berättade Agnes för oss efter första säsongens avslut.

Hon och maken Stefan gav i juni 2017 upp ett välordnat och bekvämt liv i Miami för att bli grovjobbande slottsägare i Hannäs socken i Åtvidaberg.

När annonsen om "rivningsobjektet" dök upp föll Agnes som en fura.

– Titta, där är ju vårt hem! Det var så det kändes, säger Agnes. Men jag tror inte på slumpen, utan tänker snarare att det här slottet har anlitat oss som sina ägare.

De insåg att det var ett mastodontarbete, men såg också slottets fantastiska potential. Efter budgivning var slottsruinen, som stod helt utan tak, deras, för 4,3 miljoner kronor.

Efter första säsongen av "Drömmen om slottet" hade de kommit ungefär halvvägs i renoveringen av slottets nära 1 000 kvadratmeter. Runt 30 procent av arbetet har de gjort helt själva, resten har hanverkare hyrts in för. Stefan är elektriker i botten. Både är händiga och båda är slitvargar.

Tv-serien innebar att de fick ett ekonomiskt bidrag från TV4 och vissa förmånliga inköpspriser från några företag.

– Men det var alls ingen avgörande del av projektet, säger Stefan.

Själva hade de fyra miljoner att spendera på slottets renovering, men de tog ganska snabbt slut, så en ny säsong av tv-serien har varit ett stort önskemål.

Nu lever sagan om slottet vidare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om