FrislÀppt spionerimisstÀnkt till sjukhus

Den spionmisstÀnkte diplomat som greps vid ett tillslag i söndags har slÀppts pÄ fri fot. Nu har han förts till sjukhus.
–Han har rĂ„kat illa ut i den insats som polisen har gjort, sĂ€ger hans advokat.

Åklagaren har i dag hĂ€vt anhĂ„llandet av den person som anhölls pĂ„ skĂ€lig misstanke för spioneri i söndags. Arkivbild.

Åklagaren har i dag hĂ€vt anhĂ„llandet av den person som anhölls pĂ„ skĂ€lig misstanke för spioneri i söndags. Arkivbild.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Brott2025-05-14 10:16

Mannen har förts till sjukhus efter att han slÀppts frÄn arresten. Detta efter inrÄdan frÄn hans arbetsgivare utrikesdepartementet, uppger den misstÀnktes advokat Anton Strand för TT.

– Han mĂ„r inte bra. Tre dagar i polisarrest skulle jag tro att alla mĂ„r dĂ„ligt av. Dessutom har han tilldragit sig skador pĂ„ kroppen. Av det skĂ€let har han gjort en anmĂ€lan om misshandel och tjĂ€nstefel mot poliserna.

Fick han vÄrd Àven i arresten?

– Han har haft kontakt med sjukvĂ„rd under tiden som frihetsberövad och polisen har tagit upp anmĂ€lan och dokumenterat skadorna.

"Skrikit pÄ annat sprÄk"

Det var i söndags som polisen slog till mot den misstÀnktes bostad i Stockholm. Hans advokat hÀvdar att det finns flera "konstiga omstÀndigheter" kring gripandet.

– Utöver att de har sönder bĂ„de port och lĂ€genhetsdörr sĂ„ har de inte identifierat sig som poliser, berĂ€ttar han. De har skrikit pĂ„ annat sprĂ„k Ă€n svenska, varvid han tror att det Ă€r ett rĂ„n eller nĂ„got annat. Inte förrĂ€n han sitter i en bil fĂ„r han veta att de Ă€r poliser. Trots att de Ă€r civilklĂ€dda och vissa med maskering, sĂ€ger Anton Strand.

– Dagen efter informerar SĂ€kerhetspolisen om att allt ska ha gĂ„tt lugnt till, det Ă€r bekymmersamt av flera skĂ€l. Det Ă€r viktigt att det ges korrekt information till allmĂ€nheten om svenska diplomater ska gripas i sina hem.

Det var pÄ onsdagsförmiddagen som det stod klart att mannen skulle slÀppas.

"Jag har gjort bedömningen att det inte lÀngre finns skÀl för att personen ska vara anhÄllen. Förundersökningen fortsÀtter nu utan att personen Àr frihetsberövad", sÀger chefsÄklagare Per Lindqvist vid Riksenheten för sÀkerhetsmÄl i ett pressmeddelande.

Inte avskriven

Misstankarna Àr alltsÄ inte avskrivna. Mannen Àr fortsatt skÀligen misstÀnkt, den lÀgre misstankegraden, för spioneri.

– Men den hĂ€r typen av utredning tar lĂ€ngre tid och Ă€r mer ingĂ„ende Ă€n att det skulle vara möjligt att misstankarna skulle vara avskrivna efter sĂ„ hĂ€r kort tid, sĂ€ger Anton Strand.

Enligt uppgifter till SVT utreder SÀpo ett eventuellt samband mellan den spionmisstÀnkte och diplomaten Tobias Thyberg, som avgick bara timmar efter att ha utsetts till ny nationell sÀkerhetsrÄdgivare. Detta sedan sexuella bilder pÄ Thyberg skickats in till Regeringskansliet.

TT har sökt Äklagaren. SÀpo avböjer att kommentera Àrendet.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!