Hannah Peters har, precis som mÄnga andra som deltar i demonstrationen, varit i Glasgow hela veckan under FN:s klimatkonferens COP26. Gruppen som gÄr bakom banderollen om havet bÀr bland annat stora tygfiskar som fÄr symbolisera livet i havet.
ââVi Ă€r hĂ€r med andra aktivister och alla andra som vill se ett kraftigare agerande mot klimatkrisen, sĂ€ger hon.
Hon anser att mÀnniskan mÄste bli bÀttre pÄ att ta hand om jorden.
ââVi vill uppmana mĂ€nniskor att övervĂ€ga att komma i kontakt med naturen igen, och inse att det som hĂ€nder med den drabbar oss ocksĂ„. Liv dör överallt pĂ„ planeten.
"Proportionerliga aktioner"
Hannah Peters har varit engagerad i Extinction Rebellion sedan 2019. DÄ deltog hon i sin första aktion. Organisationen har rykte om sig att arrangera radikala aktioner, bland annat blockader, fastlimmade aktivister och konstprojekt.
Det organisationen gör fÄr ofta stor uppmÀrksamhet, men Hannah P eters hÄller inte med om att aktionerna Àr sÀrskilt radikala.
ââJag tycker att det Ă€r proportionerliga aktioner. Det finns en historia av civil olydnad för att fĂ„ till de förĂ€ndringar utan motstycke som nu behövs. Extinction Rebellion Ă€r berett att agera med en icke vĂ„ldsinstĂ€llning som andra grupper inte har, och det var det som gjorde att jag drogs till gruppen.
I Glasgow har hon bland annat varit inblandad i olika konstprojekt som organisationen anordnat den senaste veckan, men under söndagen Äker hon hem igen.
"Ger energi"
Hon ser konsten som ett bra sÀtt att nÄ ut till allmÀnheten.
Och Àven om Extinction Rebellion ofta genomför sina egna aktioner tycker hon att det Àr viktigt att Àven vara med i stora aktioner som lördagens, tillsammans med tusentals andra.
ââDet Ă€r viktigt för oss att samlas och visa solidaritet. Det ger energi, sĂ€ger hon.