Klockan 8:30 var utsatt starttid med det dröjde ända till klockan 11 innan beslutet om att skjuta upp rättegången togs. Polisen sökte mannen vid hans bostad i Nynäshamn men har var inte där. Enligt tingsnotarien hade mannen, efter att ha blivit nekad en ny försvarsadvokat, sagt att han inte avsåg närvara. Både försvarsadvokater, åklagare och det tiotal vittnen som var på plats uttryckte sin besvikelse.
– Det är trist att det ska ta så lång tid. Det har redan gått två år sedan det inträffade och det är jobbigt för alla inblandade att det tar ännu längre tid, sa Hans Orrenius, försvarsadvokat till en av de åtalade som faktiskt var på plats.
Det var helgen den 3–4 juni 2011 som de fyra männen (födda 1988 och 1989) från Stockholmstrakten besökte Kisa för att delta i en fest med så kallade tv-kändisar. Men istället för fest ska de enligt förundersökningen ha ägnat sig åt att annat krossa flera fönsterrutor, klottra i en matbutik och snatta både i Kisa och Rimforsa.