Allt fler nior får underkänt

Allt fler elever slutar nian på Värgårdsskolan i Kisa utan godkända betyg i svenska, engelska och matematik.

Kisa2002-06-26 04:54

-- Ja, tyvärr ökar antalet elever som inte är godkända i ett eller flera kärnämnen och det är oroväckande.

Det säger Lars-Göran Bexell, studie- och yrkesvägledare på Värgårdsskolan.

Av årets 138 avgångselever saknade 19 av dem (13,7 procent) godkända betyg i minst ett av kärnämnena svenska, engelska och matematik.

Betyg som är en förutsättning för att vara behörig till gymnasieskolans nationella program. Nio av eleverna var utan godkända betyg i alla tre kärnämnen.

Med 13,7 procent elever utan fullständiga betyg går Kinda mot strömmen i Sverige.

Andra nior bättre

Enligt en undersökning som SVT:s Aktuellt har genomfört på 138 högstadieskolor är årets betyg i årskurs nio bättre än på flera år.

I genomsnitt är omkring 8,7 procent av eleverna obehöriga vilket kan jämföras med förra året då 10,8 procent inte klarade godkänt i alla kärnämnen. Undersökningen är enligt Aktuellt statistiskt säkerställd.

Risken finns att även nästa års siffror blir mörka i Kinda. När Lars-Göran Bexell tittar på betygen hos eleverna som slutade åttan nyligen saknar 31 av dem godkänt i minst ett av kärnämnena.

-- Så det här måste vi titta på och göra något åt tills eleverna börjar nian i höst. Det här är en allvarlig signal som visar att det behövs mer specialresurser och undervisning i mindre grupper.

De svaga har drabbats

Skolverket har tidigare förklarat att de allt sämre betygen beror på 1990-talets nedskärningar inom skolan. Och Lars-Göran Bexell är inne på samma linje.

-- Det är de svaga eleverna som har fått klä skott för tidigare besparingar.

För att stötta elever med bristande kunskaper anordnar Värgårdsskolan under tre veckor sommarskola. I första hand för ungdomar som ska börja nian till hösten, men även för blivande åttor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om