Biblioteken i Kinda satsar på de ungas läsande

Utlåningen av böcker minskar för fjärde året i följd. Bibiliotekschef Thomas C Ericsson bryter inte ihop för det.- Kindaborna har upptäckt våra elektroniska tjänster, nerladdningen av musik och ljudböcker har tvådubblats på ett år, säger han.

Thomas C Ericsson, bibliotekschef i Kinda, gläds åt bibliotekens satsning. arkivBILD: torbjörn lindqvist

Thomas C Ericsson, bibliotekschef i Kinda, gläds åt bibliotekens satsning. arkivBILD: torbjörn lindqvist

Foto: Fotograf saknas!

KISA2008-08-13 00:00

32 274. Så många böcker lånades ut i biblioteken i Kisa, Rimforsa och Horn under första halvåret 2008. Det är 881 färre lån än under motsvarande period 2007.

Musiklånen via nätet och nerladdningen av ljudböcker ingår inte i statistiken. När de elektroniska tjänsterna räknas in hamnar antalet lån under det första halvåret i år på drygt 33 000.

E-ljudböcker ökar

- I takt med att Kindaborna och andra upptäcker möjligheten att låna via bibliotekets musikwebb och e-ljudböcker, ökar den utlåningen ännu kraftigare, säger Thomas C Ericsson.

Det betyder inte att biblioteken ger upp slaget om den traditionella boken. Tvärtom.

Inför hösten hårdsatsar de på att stimulera de ungas läsande:

Susanna Berggren ikläder sig rollen som Kindas första, och efterlängtade, skolbibliotekarie.

Liselott Sebring, biblioteksföreståndare i Rimforsa, viker viss del av sin nyinrättade heltidstjänst åt uppsökande verksamhet i skolorna.

- En strategisk satsning som säkert kommer att påverka de ungas läsande i rätt riktning, säger Thomas C Ericsson.

Han räknar med att det nya biblioteket i Horn ska sporra läsintresset och sätta avtryck i besöks- och lånestatistiken.

Tusentals böcker

Av de drygt 32 000 böcker som lånades under första halvåret i år, lånades 21 101 ut i Kisa, 8 194 i Rimforsa och 2 979 i Horn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om