Intresset var stort då konkursförvaltaren på fredagen inbjöd till visning av Bok & Lek på Storgatan i Kisa.
- Det kom ungefär tio personer, av vilka flera var Kindabor, säger Christian Berntö.
Advokaten är inriktad på "ett snabbt avslut". Helst vill han göra upp med de nya ägarna redan nästa vecka.
Är inriktningen att allt ska säljas i ett, eller kan det handla om att sälja varulagret för sig?
- Varulagret, dvs leksaker och böcker, är värdefullt och därför mycket attraktivt för presumtiva köpare. Det är mycket troligt att lagret säljs separat och fastigheten för sig.
- Jag vill ha in bud under nästa vecka, och faller alla bitar på plats kan jag träffa en uppgörelse med köparen eller köparna före nästa helg.
En uppgörelse som innebär att varulagret säljs för sig betyder med största sannolikhet att verksamheten inte fortsätter i nuvarande lokaler.
Bok & Lek i Kisa sattes i konkurs den 16 oktober. De dåvarande ägarna Malin Davidsson och Birger Svensson övertog bok- och leksaksaffären i januari 2005 av mångårige bokhandlaren Carl-Olof Widén. Butiken flyttade till sina nuvarande lokaler 1969.