Expressbussarna får mycket beröm

"Jättebra", "kalasbra", "en fantastisk förbättring", "ett lyft för pendlare". Satsningen på fler expressbussar mellan Kisa och Linköping får beröm och resandet ökar.

KISA2011-12-22 11:27

- Vi ser att satsningen på snabbare och rakare trafik ger resultat, säger Sylvia Rydström, informationschef vid Östgötatrafiken.

- Framför allt är vi glada över att arbetspendlingen ökar.

Lovord från resenärer

De positiva tongångarna märks i Kinda kommuns medborgarpanel där invånare har möjlighet att via sms och mejl tycka till i aktuella frågor.

En Rimforsabo skriver: "Det är fantastiskt med utvecklingen av avgångar och bekvämlighet som skett de senaste åren. Jag har dagpendlat sedan 1993 (...). Sitter just nu på bussen på väg hem - lugnt, skönt, bekvämt. En stund att ladda om och vila."

En röst från Kisa säger: "Kalasbra. Jag har med glädje åkt mera på grund av detta."

Dubbelt upp

Beslutet om en utökning av antalet avgångar med expressbussar i länet togs av Östgötatrafikens styrelse den 27 maj. För linje nummer 39 mellan Kisa och Linköping blev det en fördubbling av turer från och med i somras.

Resandet har ökat med fem procent under september-oktober, enligt säger Sylvia Rydström.

- Och det gäller för resandet totalt på sträckan, inte enbart på linje 39.

Den utökade servicen innebär ingen extra kostnad för Kinda kommun. Istället hamnar kostnaden direkt på resenären i form av högre biljettpris.

Fotnot: Läs om Östgötatrafikens framtid på sidan A 12 i torsdagens Corren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om