Det började med Guldruschen. Peter Jonasson, Kisa Elbyrå, väckte förslaget. Andra butiker och företag tände på idén. Nu är Kisa-Ruschen ett begrepp. Handlarna i Söderköping kopierar framgångsreceptet. Rolf Bengtsson igen:
- Butiker i mindre orter kan aldrig konkurrera med Tornby när det gäller priser, därför måste handlarna koncentrera sig på sådant som service och olika jippon. Kisa och Vadstena är exempel på orter där handlarna visar att de kan hävda sig mot de stora handelsplatserna.
Rolf Bengtsson nämner kärnan och bredden i utbudet av butiker.
- Kisas styrka är att här finns kärnan i form av flera livsmedelsbutiker, samt bredden i form av till exempel bok- och leksakshandel och skoaffär. Vi vet att folk som bor i orter där det saknas till exmepel bokhandel eller ett brett utbud av livsmedelsbutiker, de handlar på de stora handelsplatserna. Och åker de dit så blir det gärna att de köper varor som de annars skulle ha köpt på hemmaplan.
Kisa-Ruchen har kommit för att stanna.
- Absolut, försöket har satt sig och vi ser bara fördelar med det, säger Peter Jonasson.
Fred Johansson, Grahns Bilar:
- Det finns inget enkelt trollspö att svinga. Vi handlare i Kisa måste hela tiden tänka nytt, och även om Kisa-Ruschen inte är en trolleriformel som löser allt så bidrar den till att öka intresset för de lokala butikerna och företagen.
Grahns Bilar hör till de företag som lockar många utsocknes kunder. Sandströms Modehus i Kisa ingår i en kedja med länkar i bland annat Ikano-huset i Linköping och Vimmerby. Johan Isaksson konstaterar att Kisa-Ruschen i sig knappast driver upp försäljningen, men menar att inslaget är viktigt och bör fortsätta.
- Kisa-Ruschen ger uppmärksamhet även utanför Kindas gränser, och det är bra, men det viktigaste är att vi handlare svetsas samman när vi genomför såna här arrangemang.
Årets ulhandel i Sverige beräknas omsätta drygt 50 miljarder kronor. Nytt försäljningsrekord. Många handlare i Kisa noterar ökad omsättning under december jämfört med samma månad tidiagre år.
- Jag har inga sifror än, men mitt intryck är att årets julhandel fått ett rejält uppsving, säger Peter Jonasson, Kisa Elbyrå.
Kindabygden vimlar av fritidshus. Många butiks- och företagsägare konstaterar att många sommarboende dyker upp i butikerna under julhandeln.
- Det visar att Kisa-Ruschen har dragningskraft, därför fortsätter vii, säger Peter Jonasson.
I morgon, på nyårsafton, rullar Peter och hans kollegor ut den avlånga, kupongfyllda tunnan på Stora torget. Tjugo kunder som handlat för minst 100 kronor får dela på 60 000 kronor - att handla för i de 44 butiker/företag som ingår i Kisa-Ruschen.