Kameran skapar historia

Kindaborna uppmanas att ladda sina kameror tisdagen den 3 juni.-- Tillsammans ska vi skapa ett tidsdokument som visar hur vardagslivet i kommunen såg ut just den här dagen.

Kisa2003-05-12 04:34

Det säger fotograf Ove Wallin som ligger bakom förslaget.

- Egentligen är det Sveriges pressfotografers idé att dokumentera dagen den tredje juni, men jag vill engagera hela bygden i det här.

Vem som helst kan bidra med bilder. Svartvitt, färgrulle, digitalt eller kamerautrustning spelar ingen roll. Det viktiga är att plåta ett stycke vardag, på jobbet, i skolan, i butiken, på torget, i skogen, ja var som helst.

En spegling

Frågan är hur en bra vardagsbild ser ut.

- Det är en spegling av hur människor, hus, bilar och miljöer ser ut, säger Ove Wallin.

Senast den 29 augusti ska fotografierna med namn och motiv vara inlämnade till biblioteken i Horn, Kisa och Rim- forsa eller medborgarkontoret i Kisa. Därefter ska en jury premiera några av bilderna. Pris- utdelning och utställning sker i Kisa bibliotek den 18 oktober.

Bilderna sparas sedan för framtiden och arkiveras i bibliotekets lokalhistoriska arkiv. De ska även kunna användas till marknadsföring av Kinda kommun och till utställningar.

Ett knäpp per timme

Ove Wallin är yrkesfotograf och flyttade nyligen från Stockholm till Kisa. I erfarenhetens ryggsäck bär han minnen från tiden som fotograf för bland andra tidningen Se, Teknikens värld, Allt i hemmet och Damernas värld. Under en tid var han bildchef vid Sydsvenska Dagbladet i Malmö.

Även han laddar kameran 3 juni. Och han gör det tidigt.

- Jag ska ta en bild varje timma mellan 00 och 24.

Han bjuder också på några tips för att få bättre bilder.

- Fyll hela bildrutan med någ-ot intressant, stå inte på långt avstånd och fotografera i första hand i medljus.

Fotodagen är ett samarrangemang mellan bland andra Ove Wallin, kultur- och fritidsnämnden, Östgöta Correspondenten och Kinda-Posten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om