KBK:s ordförande polisanmäld Kassabristen är 280 00...

KISA2005-03-02 00:00

Ordföranden i Kisa BK, Bo Ohlsson, avgår med omedelbar verkan efter att ha erkänt att han förskingrat pengar för föreningen.

Föreningen har i sin tur polisanmält Ohlsson.

Styrelsen i Kisa Bollklubb kallade i går till presskonferens med anledning av polisanmälan och förskingringen som kom väldigt överraskande i klubben.

-- Jag blev chockad, man litar på varandra i en klubb och Bosse har verkligen varit en föreningsmänniska ut i fingerspetsarna, säger vice ordföranden Merja Kunnari St Cyr.

-- Det är en god vän vi pratar om, och en man som gjort oerhört mycket gott för föreningen, en fantastisk människa, säger Morgan Wass, styrelseledamot och idrottsplatsansvarig i KBK.

Det som har skett har skett. Bo Ohlsson som varit ordförande sedan 1992 har polisanmälts för grov förskingring. Han har i uppsägningen erkänt till klubben:

"Härmed avsäger jag mig mitt ordförandeskap och övriga uppdrag i Kisa Bollklub. Skälet är misskötsel med redovisning av pengar jag har haft förtroendet att förvalta. Jag vill samtidigt be om ursäkt för mitt sätt att svika föreningen och de styrelsemedlemmar jag haft förmånen att jobba tillsammans med."

Hur mycket pengar handlar det om?

-- 280 000 kronor till dags dato, säger Morgan Wass.

-- Han har inte redovisat pengar för bingolotto, säger Annika Karlsson, sekreterare.

Det var klubbens revisorer som uppdagade kassabristen och som kallade till ett möte med styrelsen förra veckan.

-- På ett styrelsemöte i söndags beslutade vi om att polisanmälan skulle ske, säger Merja Kunnari St Cyr.

Kisa BK är nykomling i division 3 i fotboll och räknar med att kunna genomföra säsongen som planerat. Klubben fyller också 80 år i år, och några av de tänkta jubileumsarrangemangen får kanske ställas in på grund av det inträffade.

Ett sådant har redan avbokats. Det är ett besök och föreläsning på lördag av Torbjörn Nilsson, förre landslagsspelaren och tränaren.

Kör som planerat

-- I övrigt har vi informerat alla spelare och ledare och räknar med att köra säsongen som planerat. Det verkar som om det inträffade fått alla att knyta ihop och kämpa för klubben, säger Morgan Wass.

Kisa BK har kallat till styrelsemöte i kväll för se till att alla de uppgifter den förre ordföranden höll i tas över av andra. Klart är att vice ordföranden Merja Kunnari St Cyr tar över ordförandeskapet.

20 mars är det årsmöte:

-- Då ställer vi våra platser i styrelsen till förfogande. Det måste vi, för att se om vi har förtroende, säger Morgan Wass.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om