Faithful består av tre högstadiekillar från Kisa; Richard Lang, bandets sångare och gitarrist, Andreas Öhlin på bas och Robin Olsson som spelar trummor.
Nyligen var de med i den första deltävlingen i Norrköping i Musik Direkt, en tävling som är öppen för alla som går på högstadiet och gymnasiet. Där framförde killarna tre egna låtar; en ballad, en punklåt samt en rocklåt. Det gjorde bandet så bra att de gick vidare till länsfinalen, som kommer att hållas på Skylten i Linköping 27 mars.
Bandmedlemmarna laddar nu inför länsfinalen med att repa lite extra fram till spelningen.
-- Nästa helg kommer vi att satsa på att träna stämmor och så där, säger Richard Lang.
I Linköping kommer de att möta de fem andra banden i länet som gått vidare till finalen. Och där bara ett av dem kommer att gå vidare till riksfinalen som arrangeras i Halmstad i maj.
-- Vi är yngst bland de tävlande, de andra är minst två år äldre. Så det ser svårt ut. Det behövs inget mirakel, men det ska mycket till om vi ska kunna ta oss vidare till riksfinalen, menar Richard Lang, och de andra i bandet nickar instämmande.
Killarna bildade bandet i november 2002, men innan dess spelade alla tre med i samma orkester på musikskolan i Kisa. Bandmedlemmarna har även gjort ett flertal spelningar, bland annat på den lokala pizzerian, biblioteket, skolan och på Kisa torg. De uppger också att bandets namn, Faithful, kommer från filmen med samma namn.
Killarna berättar att de repar ett par tre gånger i veckan, framförallt fredagar och lördagar i musikskolans lokaler i gamla tingshuset i Kisa.
-- Vi kommer även i framtiden att satsa på musiken, vi tycker det är kul, men kanske inte ihop. Det får vi se, säger Richard Lang.
Vilka idoler har då killarna själva?
-- Queen, svarar Robin.
-- Deep Purple, säger And- reas.
-- Bon Jovi och Thin Lizzy, meddelar Richard.
De berättar att det var mycket punkpop i början, därefter rock och nu är det alltså hårdrock som gäller. Och till länsfinalen ska de byta ut rocklåten till en ännu hårdare rocklåt, "We are made for each other", också den en egenhändigt skriven låt. Kanske det räcker ända fram till en plats i riksfinalen, där de sex främsta vinner en turné ut någonstans i världen tillsammans med ett ännu berömdare band.