Rektorstillsättningtill centralförhandling

Tillsättningen av rektor vid Rimforsa skola förra våren får nu sitt efterspel. Lärarförbundet begär central förhandling i ärendet som gäller brott mot jämställdhetslagen.

Kisa2002-04-23 05:14

Berit Willén Lundgren, Hägerstad, var en av de sökande till skolledartjänsten efter avgående Veine Hultman. Men hennes 25 år som lärare och en omfattande vidareutbildning räckte inte. I stället gick tjänsten till en 18 år yngre manlig sökande med kort erfarenhet från skolans värld.

Bakom beslutet stod en enig barn- och utbildningsnämnd som dessutom fick stöd av Lärarförbundets lokala ombud. De båda inblandade parterna hade dessutom en överenskommelse att inte berätta varför Berit Willén Lundgren ratades.

Hon ansåg sig ha blivit diskriminerad i rollen som arbetssökande kvinna. Hon kände sig också personligt och yrkesmässigt kränkt, och anmälde fallet till Lärarförbundet i Stockholm.

Om det rör sig om brott mot jämställdhetslagen kan det bli aktuellt med ekonomisk ersättning till Berit Willén Lundgren från Kinda kommun. Ytterst kan det leda till att Lärarförbundet stämmer kommunen inför AD (Arbetsdomstolen).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om