Sara och Anna flyttar in i tomma lokalen: "Blev lite chockad"

Den uppmärksamme har säkert noterat att det har hänt saker på Storgatan 22 i Kisa.
Sara Norrbrink och Anna Skattung har flyttat in med sina verksamheter i den anrika byggnaden som tidigare inrymde ”Arthurs tobak”.
– Vi hade tidigare pratat om att jag borde öppna en butik i Kisa, säger Sara.

Sara Norrbrink och Anna Skattung huserar tillsammans i lokalen på Storgatan 22 i Kisa. "Vi kompletterar varandra", säger Sara.

Sara Norrbrink och Anna Skattung huserar tillsammans i lokalen på Storgatan 22 i Kisa. "Vi kompletterar varandra", säger Sara.

Foto: Sofia Wiman

Kisa2024-12-29 07:00

Nyheten i korthet

  • Sara Norrbrink och Anna Skattung har öppnat en byggnadsvårdsbutik och dekorationsmåleri i den historiska byggnaden på Storgatan 22 i Kisa, tidigare hem för "Arthurs tobak".
  • Butiken, "Arthurs diversehandel", erbjuder material för traditionellt byggnadsunderhåll, antikviteter och utvald inredning, medan Skattungs dekorationsmåleri erbjuder måleritjänster.
  • Öppningen av butiken och verkstaden speglar det ökade intresset för byggnadsvård och traditionellt måleri i området, och planer finns för att arrangera byggnadsvårdsdagar med hantverksdemonstrationer och kurser.

Byggnaden på Storgatan har stått tom en längre tid, och Sara Norrbrink har sneglat på den länge. Både Sara och Anna Skattung bor utanför Rimforsa, men de har ofta besökt Kisa och fascinerats av ortens vackra byggnader. 

En varm dag i september träffades de i Kisa.

– Vi tog en fika och gick och tittade på hus, berättar Anna.

De gick förbi Storgatan 22 och Anna sa: "Det här huset är ju fantastiskt vackert".

Då tog Sara upp en nyckel ur fickan och sa: "Tänk om jag har köpt det då?".

– Jag tror Anna blev lite chockad, säger Sara och skrattar.

undefined
Anna använder sig av många olika penslar i sitt målande. "Det som är så bra med penslar av grävlingspäls är att de inte blir blöta", berättar hon.

Både Sara Norrbrink och Anna Skattung är rutinerade företagare. Sara har sedan tidigare en byggnadsvårdsbutik i Medevi Brunn. Anna driver sedan ett decennium Skattungs dekorationsmåleri. 

Nu startar Sara alltså ytterligare en byggnadsvårdsbutik med säte i Kisa. "Arthurs diversehandel" har material för traditionellt byggnadsunderhåll, handplockat antikt och kuriosa samt utvald inredning. 

undefined
"Atmosfären i lokalen är så speciell", säger Sara Norrbrink.

Skattungs dekorationsmåleri får nu en funktionell och rymlig verkstad.

– När Sara frågade om jag ville hyra in mig i lokalen med min verksamhet behövde jag bara fundera en dag innan jag sa ja. Jag har samarbetat med många lokala företag och har lång erfarenhet av måleriarbeten i till exempel kyrkor och andra kulturhistoriskt värdefulla miljöer i Östergötland, säger Anna som fram till nu har utgått från hemmet i Hägerstad.

På 75 kvadratmeter bedrivs nu alltså två verksamheter i nära samarbete med varandra. I lokalerna kan man både köpa färg och få hjälp med måleriarbeten. I byggnadsvårdsbutiken trängs linoljefärg och penslar med antikt porslin och linnehanddukar på hyllorna.

undefined
I verkstaden finns många burkar med olika pigmentfärger.

I verkstaden har Anna måleriprover och färgpigmentsburkar. Här kan man också lämna in till exempel en skavd ådringsmålad dörr eller en tavelram för åtgärd.

– Lokalen passar så bra för det här. Den har en sån härlig känsla, en särskild atmosfär, säger Sara.

undefined
Byggnaden på Storgatan i Kisa har stått tom en längre tid, men nu fylls lokalerna igen.

Hur kommer det att funka med pendlingen för er?

– Arthurs diversehandel har öppet på lördagar och på förfrågan. Anna varvar arbete i verkstaden med arbete ute på plats, säger Sara.

– Men lyser det i huset så är det bara att knacka på, för att prata byggnadsvård eller färg och kulörval, tillägger Anna.

Har ni en kundkrets för detta i Kinda?

– Vi har märkt ett ökat intresse för byggnadsvård och traditionellt måleri. I området finns så många kulturhistoriskt intressanta byggnader som man ser att folk vårdar ömt. Vi tror att Kinda är redo för det här, säger Sara.

undefined
Anna Skattung är professionell dekorationsmålare. "Jag har både den praktiska och teoretiska kunskapen om traditionell målning", säger hon.

Invigningen som ägde rum på skyltsöndagen den 1 december var välbesökt.

– Vi tror på våra verksamheter och vi tror på Kindabygden, säger Sara som är glad att kunna erbjuda Kindaborna en lokal byggnadsvårdsbutik.

Det fanns förstås en hel del att styra med inför invigningen, och allt är inte klart än.

– Vi hann i alla fall att stryka de båda pardörrarna med linoljefärg i en fin engelskt röd kulör, säger Anna.

undefined
Det antika skåpet som står i lokalens hjärta är av imponerande storlek. "Det krävdes fyra personer för att baxa in det på plats", berättar Sara Norrbrink.

Både butiken och verkstaden är inredda med utvalda möbler som köpts in second hand. Att möblera med återbruk kändes självklart för Sara och Anna. I butikens hjärta står ett äldre skåp som Sara hittade på auktion i höstas.

– Det krävdes fyra personer för att baxa in det på plats, berättar hon.

– På sikt vill vi också samla lokala byggnadsvårdsföretag och bjuda in till byggnadsvårdsdagar med hantverksdemonstrationer, föredrag och kurser, säger Sara.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!