Det är det bistra beskedet till Folkets hus styrelse efter beslut i kommunstyrelsen i går.
Ett beslut som får bägaren att rinna över för Stefan Larsson, Folkets hus-föreningens ord- förande.
-- Ska jag utesluta svordomar blir det inte mycket sagt, säger han och fortsätter:
-- Man orkar inte fortsätta jobba när det är på det här viset. Vi har sagt i styrelsen att vi sitter kvar till nyår.
Så kommunens beslut gör att ni lägger av sen?
- Ja, det gör vi.
Frågan är vad som då händer med Folkets hus.
- Kommunen får ta över verksamheten och ansvaret för de anställda. Tyvärr är det den bistra sanningen, säger Stefan Larsson.
Kinda kommun är i dubbel bemärkelse huvudintressent i Folkets hus. Dels som största andelsägare, dels som borgenär för ett lån i Folkets hus på 4,8 miljoner kronor.
Slår föreningen vantarna i bordet tvingas kommunen (det vill säga Kindaborna) lösa lånet via skattsedeln.
Folkets hus har länge kämpat med ekonomin efter två minusresultat i 100 000-kronors- klassen för 2002 respektive 2003.
Det akuta läget inleddes förra hösten när ett årligt ränte- bidrag från Kinda kommun upphörde samtidigt som hyresintäkterna minskade.
Bland annat hade fritidsgården flyttat till Värgårdsskolan och en stadig årshyra på 140 000 kronor försvann i ett nafs.
Så småningom tog den kommunala förskolan Humlan över lokalerna, men hyresintäkten blev bara hälften så stor. Som lök på laxen lämnar nu Humlan Folkets hus och flyttar till Bäckskolan i månadsskiftet september/oktober.
För att klara ekonomin vände sig Folkets hus styrelse förra året till Kinda kommun med en begäran om bidrag på 100 000 kronor.
Önskemålet godkändes av de förtroendevalda och 50 000 kronor gick omedelbart in på Folkets hus konto. Den andra halvan av beloppet skulle betalas ut under en förutsättning: Att styrelsen tog hjälp av en expert inom Folkets hus-rörelsen för att därefter presentera en plan på hur den ekonomiska krisen skulle lösas.
Men någon sådan plan har ännu inte tagits fram.
-- Vi har inte haft tid, säger Stefan Larsson. Det har varit mycket jobb för att hålla i gång verksamheten och så har vi alla i styrelsen ordinarie arbeten som vi måste sköta. I föreningen jobbar vi på ideell basis, oftast kvällar och helger.
Oppositionen (s+v) reserverade sig mot gårdagens beslut.
-- Som största ägare tycker vi att kommunen borde vara mer aktiv och fråga sig vad vi vill med Folkets hus och vad som behövs för att få det mera lönsamt. Men där får vi inget gehör från borgarna, säger Tomas Lindgren (s).
Han tycker också att den borgerliga majoriteten ställer allt för höga krav på Folkets hus styrelse.
-- Det är en ideell styrelse som på kvällar och helger utför ett arbete långt utöver det vanliga.
Folkets hus är en stor samlingslokal med biograf och servering som ger tak, vindskydd och värme till föreningar, fackliga organisationer, kommunala sammanträden och föreläsningar.
Men varför är det så svårt att få det att gå runt ekonomiskt? Stefan Larsson suckar tungt innan han ger ortsbefolkningen en känga.
-- Det spelar ingen roll vad man än försöker ordna så ställer Kisafolket inte upp. Det är väl det största felet egentligen.
I första hand gäller det danskvällarna.
Däremot går biografen fort- farande bra.
Frågan är vem som blir biografmaskinist efter nyår.