Sista chansen bila på safari

Nyheter i all ära, men i år är det den gamla linbanan och en biltur genom safariparken som man inte bör missa på Kolmårdens djurpark.

Att se parken från ovan lockar besökare i alla åldrar. Under högsäsongen är det alltid fullt med folk som vill ta en tur i de små gondolerna.

Att se parken från ovan lockar besökare i alla åldrar. Under högsäsongen är det alltid fullt med folk som vill ta en tur i de små gondolerna.

Foto: Magnus Andersson

Kolmården2010-06-18 13:16
Det blir mycket nostalgi i djurparken den här säsongen. Linbanans färgglada små gondoler som fraktat miljoner människor genom parken under 43 år gör sina sista turer samtidigt som det är sista chansen att åka bil genom safariparken.När säsongen är slut ska linbanan rivas och de motordrivna fordonen ska bort från safariparken. Nästa år blir det i stället en ny linbana som tar med besökarna genom safariparken i öppna gondoler några meter upp i luften.Mycket nostalgi
- Alla borde passa på att åka både den gamla linbanan och genom safariparken i år. Linbanan är verkligen nostalgi och en speciell upplevelse, säger Kjell Andersson, chef för linbanan.- Likadant att åka egen bil genom safariparken med tjusningen att se djuren på så nära håll och uppleva närkontakten när det till exempel står ett lejon mitt på vägen framför bilen.Trotjänare
Linbanan har fungerat bra i alla år och är fortfarande säker att åka i, men nu har den gamla trotjänaren många år på nacken. Skulle den vara kvar ännu längre hade den behövt mer underhåll och arbetsmiljömässigt finns det en del att önska. Samtidigt har man diskuterat nya lösningar för safariparken, dels för att få bort avgaserna från djuren och förbättra miljön, dels för att höja säkerheten och minska köerna som ofta uppstår under högsäsong. Den nya linbanan, som blir världsunik, löser alla bitarna.- Det känns både vemodigt och kul. Linbanan är mycket nostalgi för den har ju varit med så länge och fungerat bra, men samtidigt är det roligt med nytt, säger Kjell Andersson.
Safariparken
Fotnot: Kolmårdens djurpark har webbadressen www.kolmarden.com
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om