38-årig man sexofredade flicka under 15 år

En 38-årig man skickade sms med sexuella anspelningar till en flicka som inte fyllt 15 år. Nu har mannen dömts för sexuellt ofredande.

Linköping2023-10-30 11:00

Det var i början på juli förra året som mannen, som är hemmahörande i Linköping, skickade ett meddelande med sexuell innebörd till flickan. 

Under rättegången i Linköpings tingsrätt nekade mannen till brott och påstod att någon annan kunde ha använt hans mobil för att skicka meddelandet. Att någon annan skulle haft tillgång till mobilen avfärdar dock tingsrätten som en efterhandskonstruktion. 

Straffet blev 60 dagsböter på sammanlagt 10 200 kronor. Han ska även betala 15 000 kronor i skadestånd. 

38-åringen var även åtalad för att ha försökt att förmå flickan att skicka nakenbilder och för att ha skickat en bild på sitt eget kön. I de delarna anser dock tingsrätten att bevisningen är otillräcklig. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!