Anklagades för att förfalska kvitton – frias

En 66-årig man åtalades för att ha försökt att lura till sig ersättning från sitt försäkringsbolag. Men nu har han friats av rätten.

Linköping2022-04-23 18:00

I februari 2017 som 66-åringen gjorde en skadeanmälan till sitt försäkringsbolag. Han påstod att han hade förlorat sin plånbok och att den skulle ha innehållit guldsmycken till ett värde av 46 000 kronor. 

Försäkringsbolaget krävde att mannen skulle visa upp kvitton som visade att han hade köpt smyckena. Enligt åklagaren lämnade då mannen in kvitton som var förfalskade. 

Linköpings tingsrätt underkänner dock bevisningen och har nu friat mannen för försök till grovt bedrägeri medelst urkundsförfalskning. Rätten anser inte att det är bevisat att mannen förfalskat några kvitton. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!